Međunarodni festival folklora ESTAM otvoren je na sceni u Velikom parku nastupom Akademskog folklornog ansambla SKC-a ''Svetozar Marković'', domaćina festivala. Drugi po redu festival u Kragujevcu će trajati do 1. avgusta, a publika je sinoć uživala u muzici, plesu, raskošnim kostimima ansambala iz Kolumbije, Perua, Gruzije, Nemačke, Grčke i Srbije. Umetnici festivala nastupaće na scenama u Aranđelovcu, Topoli i na Mećavniku.

Učesnike ESTAM-a  i posetioce je u ime grada pozdravila Ana Petrović, članica Gradskog veća za kulturu ističući značaj festivala zbog susreta različitih kultura u gradu otvorenom za spajanje modernog i tradicionalnog. Autentične melodije, plesovi i kostimi u festivalskom duhu nam predstavljaju nasleđa i običaje drugih naroda i zemalja a to je neopisiv doživljaj i bogatstvo za publiku, kazala je Petrović.

Govoreći o organizaciji i programu, Ivana Maraš, direktorka SKC Kragujevac kaže da festival sa sobom nosi bogatstvo i raznolikost kultura, folklora i tradicije predstavljene kroz umetnost igre i muziku ali i sklapanje novih prijateljstava koja se kasnije razvijaju u razmenu gostovanja ili nove ideje i projekte. Posle gostovanja u Aranđelovcu i Topoli, ESTAM ponovo nastupa u Velikom parku, a završava se 3. avgusta na Mećavniku.

Pre zvaničnog otvaranja u Velikom parku, učesnici ESTAM-a okupili su se na Trgu vojvode Radomira Putnika, slikali se sa građanima i glavnom ulicom uputili prema Velikom parku. U defileu kroz grad plesači su zastajali plešući svoje tradicionalne igre.

U okviru pratećeg programa festivala u četvrtak 1. avgusta od 18 sati u Velikom parku, u organizaciji Gradske turističke organizacije Kragujevac i Grada, održaće se radionice starih zanata i veliki noćni bazar.

ESTAM se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Grada Kragujevca u organizaciji Studentsko kulturnog centra.

Inače, ESTAM je na listi festivala Nacionalne selekcije Međunarodnog saveta organizatora festivala folklora i tradicionalne kulture CIOFF-a koja je pod zaštitom UNESCO-a posebno u oblasti zaštite nematerijalne kulturne baštine.