Sporazum o saradnji između SOS Dečijeg sela iz Kraljeva i Lokalnog ombudsmana grada Kragujevca potpisan je danas, na Šumadija sajmu u prisustvu predstavnika grada Kragujevca, ustanova socijalne zaštite, Crvenog krsta Kragujevac, Ministarstva unutrašnjih poslova, lokalnih ombudsmana Niša, Beograda i Kraljeva. Ovom prilikom predstavljen je rad SOS Dečijeg sela sa akcentom na predstavljanje njihovog novog programa „Podrška majkama i bebama“.

Povod za uspostavljanje saradnje je naš fokus u toku 2024. godine na zaštitu prava dece. U tom smislu, mi smo kao treća kancelarija Lokalnog ombudsmana na nivou Srbije uspostavili saradnju sa SOS Dečijim selom iz Kraljeva i danas smo potpisati Sporazum o saradnji kojim smo definisali uzajamnu pomoć i podršku, sa posebnim akcentom na promociju podrške zaštite mamama i bebama. To je poseban program koje je nov i koji je od pre godinu dana počeo da se primenjuje na teritoriji Centralne Srbije – kazala je Jelena Milivojević, lokalni ombudsman grada Kragujevca.

Program podrške majkama i bebama namenjen je, između ostalog, trudnicama i majkama porodiljama koje nemaju osnovne uslove za život i brigu o deci, kao ni podršku svoje porodice, partnera ili zajednice, kako bi se preveniralo napuštanje novorođenčadi ili izdvajanje u sistem alternativne brige o deci ranog uzrasta.

Prema rečima Biljana Zorić Dimić, direktorke SOS Dečijeg sela iz Kraljeva, Dečije selo postoji već 20 godina sada kao Centar za podršku deci i porodici koji realizuje niz različitih programa koji su preventivno usmereni na podršku deci i mladima, porodici i očuvanju porodice.

Trenutno imamo šest hraniteljskih porodica koje podržavamo i u kojima je smešteno oko 20 dece i mladih, imao program podrške samostalnom životu koji je namenjen deci i mladima bez roditeljskog staranja koji se osamostaljuju, dnevni boravak za rad sa decom i mladima sa problemima u ponašanju u okviru koga postoji Klub za mlade, program podrške za mame i bebe i program podrške jačanju porodice kroz koji smo podržali oko 160 porodica u kojima postoji rizik od izdvajanja dece – kazala je Biljana Zorić Dimić.

Potpisivanju Sporazuma, prisustvovala je i Gordana Damnjanović, pomoćnik gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava koja je  istakla da je ovo jedna odlična inicijativa koja je potekla od Kancelarije lokalnog ombudsmana grada Kragujevca kada je reč o oblasti prevencije diskriminacije, zaštite ljudskih prava i zaštite vulnerabilnih kategorija.

Sa SOS Dečijim selom imamo dugogodišnju saradnju preko Regionalnog centra za porodični centar i usvojenje, ali je ovo korak dalje – poručila je Damnjanović.