U okviru projekta Unapređenje energetske efikasnosti u objektima od javnog značaja u jedinicama lokalne samouprave koji sprovodi Ministarstvo rudarstva i energetike, Gradu Kragujevcu odobrena su sredstva za realizaciju projekta Unapređenje energetske efikasnosti Osnovne škole "Đura Jakšić"u iznosu od preko 29 miliona dinara.

Odobreni iznos je 33% od ukupne vrednosti projekta, dok je učešće Grada Kragujevca blizu 59 miliona dinara. Ugovore predstavnicima jedinica lokalnih samouprava kojima su odobrena sredstva na osnovu Javnog poziva, u zgradi opštine Smederevska Palanka, uručila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, a u ime Grada Kragujevca, ugovor je potpisao Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika.

Mislim da je veoma bitno što ste pre svega prepoznali značaj ulaganja u vašim opštinama i što ove godine imamo duplo više prijava jedinica lokalne samouprave. Umesto 21. koliko ih je bilo prošle, ove godine imamo 41. Zahvaljujući zajedničkim naporima uspećemo da saniramo duplo veći broj objekata, za šta je Ministarstvo rudarstva i energetike izdvojilo duplo veći iznos sredstava - 800 miliona dinara, rekla je Đedović Handanović. Ta sredstva će se iskoristiti za energetsku sanaciju vrtića, predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola, fakulteta, biblioteka, domova kulture, zdravstvenih ustanova, rekonstrukciju javnog osvetljenja, a ukupna vrednost svih ovih investicija iznosi 1,3 milijarde dinara. Kada završimo sa sanacijom ovih objekata za koje smo danas potpisali ugovore uštedećemo 9000 megavata sati toplotne i električne energije na godišnjem nivou, a smanjenje ugljen dioksida će biti 5500 tona godišnje. U rekonstruisanim objektima smanjiće se potrošnja energije od 20-50 procenata. a samim tim i finansijski troškovi, kako u zimskom tako i u letnjem periodu – kazala je ministarka Đedović Handanović.

Inače, OŠ „Đura Jakšić“ je šesta škola u Kragujevcu u kojoj će biti izvršena energetska sanacija. Radovi podrazumevaju zamenu kompletne stolarije i sijaličnih mesta led rasvetom, izolaciju po savremenim standardima, kao i sanaciju postojećih mašinskih instalacija.