Za učesnike ESTAM-a, Međunarodnog festivala folklora koji, u organizaciji SKC-a pod pokroviteljstvom grada Kragujevca i Ministarstva kulture, drugu godinu zaredom okuplja ansamble iz različitih zemalja sveta, Ana Petrović Jelić, članica Gradskog veća za kulturu priredila je prijem u gradskoj kući.

Tradicija je baza za širenje svih drugih vrsta umetnosti i zato smo oberučke prihvatili ideju SKC –a da Kragujevac i ove godine bude domaćin festivala, kazala je Ana Petrović Jelić, podsetivši da će prvo kulturno umetničko društvo u Kragujevcu uskoro  obeležiti značajan jubilej postojanja.

ESTAM donosi posebne boje i dodaje festivalski duh Kragujevačkom kulturnom letu kojima publika odgovara velikim interesovanjem i pokazuje koliko voli ovaj festival. Ona je pozvala publiku da i večeras dođe na koncert u Veliki park od 20.30 sati a da već od 18.00 sati mogu da uživaju u domaćim ukusima pića i hrane i proizvodima lokalnih brendova na noćnom bazaru kao pratećem programu festivala u organizaciji GTO Kragujevac.

Govoreći o organizaciji festivala, Ivana Maraš, direktorka SKC –a kaže da je veoma zahtevna jer ESTAM okuplja veliki broj učesnika, ove godine blizu 200 sa domaćim ansamblima. Pod pokroviteljstvom Grada Kragujevca i Ministarstva kulture u saradnji sa partnerskim opštinama Aranđelovac, Topola i Mećavnik, već drugu godinu uspevamo uspešno da realizujemo Međunarodni festival folklora, kaže Maraš. Sigurna sam da podrška neće izostati ni ubuduće i da će festival  nastaviti da raste i da se razvija, dodala je ona zahvaljujući se učesnicima.

Neki od članova ansambala iz Kolumbije, Perua, Gruzije, Nemačke su već dolazili u Srbiju ali su prvi put u Kragujevcu i kažu da nose lepe utiske i divno iskustvo kako na nastupima tako i van scene. Na prijemu umetnici su se zahvalili na lepom dočeku, druženju i odličnoj organizaciji festivala i poželi da ponovo dođu.