Tokom završne večeri ESTAM-a u Kragujevcu posetioci su u festivalskoj atmosferi uživali i u ukusima slanih i slatkih domaćih poslastica, osvežavajućim aromama kraft piva lokalnih pivara i bogatoj ponudi jedinstvenih rukotvorina i umetnina na Noćnom bazaru u Velikom parku.

Veliki park prepun građana svih generacija je slika našeg Kragujevca, kazala je Ana Petrović Jelić, članica Gradskog veća za kulturu. Uspeli smo da, programima i sadržajima koje nudimo, izvedemo ljude iz kuća i stanova na trgove i parkove i to je ono što nam je i bila namera. Za mene je to neopisivo zadovoljstvo jer sve manifestacije koje organizujemo, organizujemo zbog građana, kazala je Ana Petrović Jelić istakavši da je Noćni bazar začinio festivalske večeri u Velikom parku. Sada imamo zadatak da nastavimo sa što većim brojem kulturnih i zabavnih sadržaja, sličnim ovim ili čak većim jer imamo divne lokacije koje Kragujevčani vole. Što više događaja i druženja je sve što nam je potrebno da se dobro provedemo tokom letnjih večeri i u svom gradu, poručila je Petrović Jelić. Folklorni ansambli ESTAM – a su svojevrsni ambasadori jer na najlepši mogući način, kroz umetnost i ples, nam predstavljaju mentalitet, tradiciju i kulturu dalekih zemalja i zato bi trebalo da sledeći festival traje i duže. Govoreći o planovima, ona je za sledeću godinu najavila intenzivniju saradnju sa gradovima pobratimima kao gostima – domaćinima u okviru Kraguječkog kulturnog leta.

Ocenjujući ovogodišnju realizaciju programa drugog ESTAM-a, Ivana Maraš, direktorka SKC Kragujevac je istakla da je zadovoljstvo obostrano, i izvođača, a sudeći po broju i interesovanju, i posetilaca. Namera nam je ESTAM raste i razvija kako kreativno tako i organizaciono, dodala je Maraš i za kraj avgusta najavila šesto izdanje ESTAM WORLD MUSIC festivala, pod pokroviteljstvom Grada i Ministarstva kulture.

Noćni bazar organizovan je u saradnji Novosadskog bazara sa Gradskom turističkom organizacijom i SKC Kragujevac pod pokroviteljstvom Grada Kragujevca.