Gradonačelnik Kragujevca je u izjavi za Jutarnji program Radio televizije Srbije istakao značaj manifestacije „Šumadijski dani šljive“ koja je iz godine u godinu sve veća i pomaže oživljavanju društvenog života na seoskom području. On je podsetio da Grad Kragujevac organizuje slične događaje i u drugim selima, kao što su Trojički sabor u Velikim Pčelicama, Gulašijada u Trmbasu, gde su nedavno otvorene nove prostorije mesne zajednice, kao i veliko takmičenje sela „Šumadijske zimske igre“.

Pored ulaganja u ove manifestacije, grad Kragujevac godišnje izdvaja preko 80 miliona dinara za subvencije u poljoprivredi i blizu 100 miliona dinara za putnu infrastrukturu. U poslednje četiri godine, urađeno je preko 50 putnih pravaca i ulica na seoskom području.

Imajući u vidu da se ova dva dana u Stragarima održavaju i stručna savetovanjima na kojima će se sastati voćari i razmeniti iskustva, gradonačelnik se osvrnuo i na projekat „Destilati za destilerije“ kroz koji je grad Kragujevac posredovao između domaćinstava u našim selima koja proizvode rakiju i velikih destilerija u Šumadiji, ali i kroz određeni fond omogućio da konkurišu za sredstva kako bi nabavili opremu za proizvodnju.