U noći između petka i subote, 2-3.08.2024.godine Republički hidrometeorološki zavod je izdao upozorenje za područje cele  Republike Srbije na pljuskove koji će lokalno biti izraženiji najpre na zapadu i severu Srbije, a u subotu 3.8.2024.godine, svežije tokom jutra i prepodneva nestabilna zona sa oblačnim razvojima će se izmešati ka jugu i istoku, uslovljavajući pljuskove s grmljavinom, ali i lokalnu pojavu sugradice i grada, kao i količinu padavina od 20l/m 2 u periodu do tri sata, uz istovremeni prestanak padavina i stabilizaciju vremena na severozapadu zemlje. RHMZ napominje da je tačnu lokaciju stvaranja, premeštanja jačine samih nepogoda unapred teško odrediti, a da će hitna upozorenja izdavati 1 do 2 sata unapred.

U subotu, 3.8.2024.godine, narandžasti stepen upozorenja izdat je za Sremski, Kolubarski, Mačvanski, Šumadijski, Pomoravski, Podunavski, Braničevski, Borski, Zaječarski, Rasinski, Nišavski, Toplički, Pirotski, Jablanički, Pčinjski, Zlatiborski, Moravički i Raški upravni okrug.

S obzirom na prognozu koja predviđa nestabilno vreme sa lokalnom pojavom grmljavine, kao i velikom količinom padavina (od 20 l/m 2 u periodu do tri sata), i da se radi o opasnim i veoma opasnim vremenskim pojavama, koje su takvog inteziteta da mogu prouzrokovati veliku materijalnu štetu i biti veoma opasne po bezbednost ljudi i životinja, potrebno je biti vrlo obazriv, svestan rizika i redovno informisan o detaljima očekivanih meteoroloških uslova i pratiti savete koje daju nadležne državne službe. S obzirom na najavljeno, mogu se očekivati poteškoće u urbanim sredinama (posebno problemi sa kišnom kanalizacijom i kišnim kolektorima), problemi u saobraćaju i transportu, odlaganje već planiranih poljoprivrednih aktivnosti, kao i rizik od udara groma, što može dovesti do problema u radu svih uređaja koji koriste električnu energiju, rizik od iniciranja pojave požara, problema u telekomunikacijama, moguće veće štete na pokretnoj i nepokretnoj imovini i u poljoprivredi, naročito u kombinaciji sa jakim vetrom i intezivnim pljuskovima.