Kancelarija za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija danas je u Kragujevcu privrednicima i školama sa teritorije Šumadijskog i Raškog upravnog okruga predstavila konkurs za dodelu bespovratnih sredstava u školskoj 2024/2025. godini vezan za dualno obrazovanje. Konkursi se odnose na učenike koji se školuju na dualnim obrazovnim profilima za deficitarna zanimanja i na poslodavce za subvencionisanje dela naknade za učenje kroz rad.

Kragujevac je grad bogate industrijske tradicije i mesto gde je pre 170 godina začeto dualno obrazovanje u Srbiji i od tada do danas naš obrazovni sistem je prošao kroz brojne reforme, rekao je gradonačelnik Nikola Dašić. Kroz dualno obrazovanje stvorili smo kamen temeljac za nove investicije. Inostrane kompanije zahvaljujući ovakvom obrazovnom sistemu mogu da pronađu odgovarajuću radnu snagu. S druge strane, mladi će steći nove veštine i znanja čime će lakše doći do posla, a kroz taj pristup će pomoći i svojim poslodavcima da primene svoje veštine čime će se razviti biznis i sve što nosi ekonomske temelje ove zemlje, kazao je Dašić.

Grad Kragujevac je dugogodišnji partner u razvoju dualnog obrazovanja, kako na nivou srednjeg tako i na nivou visokog obrazovanja. Danas promovišemo uslove tri konkursa za koje je Vlada RS i Ministarstvo privrede opredelilo 98 miliona dinara koje ćemo ravnopravno raspodeliti učenicima i privrednicima, istakla je prof. dr Gabrijela Grujić, v.d. direktora Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija.

Prvi konkurs se odnosi na stipendiranje učenika koji su se opredelili za deficitarna zanimanja, a koja smo za ovu godinu mapirali sa partnerima, Privrednom komorom Srbije, Ministarstvom privrede i Nacionalnom službom za zapošljavanje, a njih je 28 u trogodišnjem i četvorogodišnjem školovanju. Učenici, a njih je 1800 koji su se opredelili za deficitarna zanimanja dobijaće 5000 dinara na devetomesečnom nivou preko zagarantovane sume koja je 70% od minimalne cene rada koju daje privreda tokom  celog ciklusa svog školovanja. Ova značajna podrška doneće velike benefite i privrednicima, kako mikro i malim preduzećima tako i srednjim preduzećima koja su već dugo godina u dualnom sistemu obrazovanja. Svaki profil dualnog obrazovanja za koji su se opredelili poseduje standard i imaju osiguran kvalitet obrazovanja na koji mogu da računaju prilikom zapošljavanja. Ovaj konkurs traje do 20. oktobra.

Drugi konkurs odnosi se na podršku privredi, mikro i malim preduzećima koja sa učenicima druge godine školovanja potpisuju ugovore o učenju kroz rad. Mikro i mala preduzeća  država će subvencionisati do 50% za sve učenike koji su se ove godine opredelili za deficitarna zanimanja. Konkurs traje do 10. oktobra, objasnila je prof. dr Grujić.

Što se tiče trećeg konkursa, uz podršku Ministarstva privrede i Vlade RS opredeljeno je 50 miliona dinara za mikro, mala i srednja preduzeća namenjena svim učenicima dualnog obrazovanja u završnim razredima i instruktorima koji doprinose da mladi imaju integraciju i steknu funkcionalno znanje kako bi na tržište rada izašli spremni. Konkurs će trajati do 12. septembra. Nadamo se, poručila je prof. dr Gabrijela Grujić da će sva sredstva koje je Vlada RS opredelila  biti uspešno realizovana čime ćemo pokazati  da smo na dobrom putu i da jedna zdrava platforma, koja obrazuje učenike za tržište 21. veka, može da podrži većinu preduzeća koja žele da učestvuju u sistemu.