Ministarstvo zaštite životne sredine oglasilo je Javni uvid i Javnu raspravu o Nacrtu uredbe o proglašenju i studiji zaštite predela izuzetnih odlika „Planina Rudnik“.

Područje koje se predlaže za zaštitu obuhvata središnji, najočuvaniji deo planine Rudnik i čini prostornu celinu koja se odlikuje izrazitom biološkom raznovrsnošću i značajnim geomorfološkim, geološkim, hidrogeološkim, hidrološkim i klimatskim fenomenima, kao i karakterističnom fizionomijom pejzaža, ali i prisustvom različitih oblika tradicionalnog, izvornog načina života i bogatog kulturno-istorijskog i duhovnog nasleđa.

Ukupna površina predela izuzetnih odlika „Planina Rudnik” iznosi 10.019,80 ha. Prema strukturi površine katastarskih opština u zaštićenom području po vlasništvu, su u državnoj svojini 57,16%, privatnoj 34,66%, crkvenoj 6,52% i javnoj 1,51% , odnosno u drugim oblicima vlasništva 0,15%. Na području predela izuzetnih odlika „Planina Rudnik” ustanovljavaju se režimi zaštite I (prvog), II (drugog) i III (trećeg) stepena.

Javni uvid o Nacrtu uredbe o proglašenju i studiji zaštite predela izuzetnih odlika „Planina Rudnik”, počeo je danas 28. avgusta i traje narednih 20 dana, do 16. septembra 2024. godine.

Nacrt uredbe o proglašenju Predela izuzetnih odlika „Planina Rudnik” i Studija zaštite sa kartografskom dokumentacijom izloženi su na javni uvid svakog radnog dana od 1000 do 1300 časova u prostorijama Ministarstva zaštite životne sredine, Beograd, Omladinskih brigada 1, soba 668 i Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Beograd, Japanska 35, kao i na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine i Zavoda za zaštitu prirode Srbije.

Fizička i pravna lica mogu u toku trajanja javnog uvida, zaključno sa 16. septembrom 2024. godine, dostaviti u pisanoj formi primedbe na dokumenta o zaštiti Ministarstvu zaštite životne sredine:

• poštom ili na pisarnicu, sa naznakom PIO „PLANINA RUDNIK” – Javni uvid o zaštiti,
  • elektronskim putem na e-mail adresu doslic@eko.gov.rs

Javna rasprava o dokumentima o zaštiti u Kragujevcu biće održana 12. septembra sa početkom u 10.00 časova u Skupštinskoj sali zgrade Gradske uprave grada. U okviru javne rasprave biće razmatrane primedbe fizičkih i predstavnika pravnih lica koji su podneli primedbe u pisanom obliku u toku trajanja javnog uvida.

LINK obaveštenja o javnom uvidu i javnoj raspravi o Nacrtu uredbe o proglašenju i Studiji zaštite Predela izuzetnih odlika „Planina Rudnik”