Za najbolje učenike kragujevačkih osnovnih škola koji su učestvovali u tradicionalnoj letnjoj razmeni između pobratimskih gradova Kragujevca i Piteštija, u zgradi Gradske uprave upriličen je svečani prijem. Zajedno sa svojim pratiocima, deca su članu Gradskog veća za obrazovanje, Dušanu Aleksiću, koji ih je pozdravio u ime Grada Kragujevca, prenela utiske iz Rumunije.

Prijateljstvo između gradova Kragujevca i Piteštija traje od 1971. godine i saradnja se započela upravo  razmenom učenika, da bi kasnije prerasla u bratimljenje. Razmena je bila prekinuta samo na kratko, u vreme korone, a podrazumeva posetu Piteštiju i jednom gradu na Cenom moru, dok su njihova deca, u uzvratnoj poseti posetila Kragujevac i boravila na jednoj od naših najlepših planina, Zlatiboru – kazao je Aleksić i dodao da grupe učenika koji učestvuju u razmeni čine najbolji osnovci, sedmog i osmog razreda i da je ovo putovanje jedna vrsta nagrade i priznanja za njihov uspeh.

Učenici iz Kragujevca su boravili pet dana u Piteštiju gde su posetili više kulturno-istorijskih znamenitosti grada i okoline, a isto toliko dana su uživali na Crnom moru, u mestu Vama Veke. Pored prilike da se bliže upoznaju sa kulturom i običajima druge zemlje deca su na ovom putovanju stekla nove prijatelje i iskustva. Pre povratka za Kragujevac, u cilju međusobnog upoznavanja i razmene utisaka, gradonačelnik Piteštija je organizovao prijem i susret učesnika razmene naša dva grada.

Učitelj Saša Čomić iz OŠ „Treći kragujevački bataljon“ koji je u Rumuniji boravio kao pratilac učenika iz Kragujevca istakao je da on, kao i njegovi učenici iz Rumunije nose lepe utiske i da što više dece iz Kragujevca treba da poseti naš pobratimski grad Pitešti čije su lepote i gostoprimstvo postale deo neizbrisivih uspomena generacija Kragujevčana.