Šumadijski sajam poljoprivrede, prestižna manifestacija koju Šumadija sajam pod pokroviteljstvom Grada Kragujevca organizuje već pune dve decenije, u prisustvu brojnih izlagača, posetilaca, gradskih, državnih i diplomatskih zvaničnika, kao i državne sekretarke u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Livije Pavićević, danas je svečano otvorio gradonačelnik Nikola Dašić.

Čast mi je što smo se okupili da proslavimo značajan jubilej, dvadesetogodišnjicu osnivanja velikog regionalnog sajma u Šumadiji, Sajma poljoprivrede. Naša Šumadija poznata je po dobroj i plodnoj zemlji, ali pre svega po kvalitetnim, poštenim i vrednim domaćinima koji su uspeli da očuvaju dugu i bogatu tradiciju poljoprivrede. Još davnih dana kada je knez ovde stvarao modernu Srbiju i osnovao institucije u našem gradu, posebnim nas je činio pre svega šumadijski domaćin. Kragujevac, grad industrije, koji je u međuvremenu postao grad šinskih vozila, a danas i grad IT industrije, u isto vreme neguje svoju vezu sa prirodom i najviše voli svoje poljoprivredne proizvođače i tradiciju koju gaji, rekao je gradonačelnik Dašić. Danas poljoprivredom ne možemo da se bavimo kao nekada, već kako nauka i struka nalažu i upravo ovo jeste mesto gde možemo da vidimo novine i razmenimo iskustva. Sajam poljoprivrede je bolji, veći i lepši nego ikada i nadam se da ćemo se sledeće godine okupiti u još većem broju sa željom da poljoprivreda cveta, a sela budu sve naseljenija, poručio je Dašić.

Ovakve manifestacije su značajne za poljoprivrednike, ali i domaće i strane investitore, jer im pružaju priliku da se upoznaju sa potencijalima za saradnju i najnovijim dostignućima u oblasti agrara, kazala je državna sekretarka, Livija Pavićević. Ističući značaj poljoprivrede za ekonomski i ruralni razvoj, ona je naglasila da Srbija mora da gleda u budućnost i prati globalne trendove jer su promene u ovom sektoru brze i česte. Najvažnije je da država, poljoprivredni proizvođači, izvoznici, instituti, poljoprivredni fakulteti i kompanije budu deo istog tima i da jedni u drugima vide saveznike i partnere. Upravo je ovaj sajam izvanredna prilika da se sve zainteresovane strane povežu i budućom saradnjom doprinesu razvoju agrara u Srbiji, ocenila je Pavićević i poručila da će Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nastaviti da sarađuje sa svima jer je to u interesu i države i poljoprivrednika.

Pre dve decenije počeli smo skromno, bez iskustva, ali sa velikom voljom da učimo i rastemo i došli do trenutka kada stojimo rame uz rame sa najvećima u ovom poslu, istakao je Aleksandar Štajn, direktor Šumadija sajma, dodavši da je ovo veliki dan za Šumadija sajam. Pored obeležavanja 20 godina postojanja Sajma poljoprivrede, posebno sam ponosan na potpisivanje Memoranduma o saradnji sa Novosadskim sajmom, organizatorom najveće poljoprivredne manifestacije ne samo u Srbiji, već u ovom delu Evrope, naglasio je on. Uz podsećanje da i Šumadija sajam sledeće godine obeležava 20 godina postojanja, a da njihovim poslovnim uspesima znatno doprinosi razumevanje i podrška osnivača i pokrovitelja, Grada Kragujevca, Štajn je zahvalio svim izlagačima koji 20 godina biraju Sajam poljoprivrede u Kragujevcu kao mesto na kome vredi predstaviti svoje proizvode i usluge.