U okviru projekta „Doprinos energetskoj tranziciji kroz modernizaciju sistema grejanja na teritoriji grada Kragujevca“ koji lokalna samouprava realizuje u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine, u zgradi Gradske uprave danas je dodeljeno 118 ugovora sugrađanima koji su dobili subvenciju za nabavku kotlova na gas i pelet.

Treću godinu za redom Grad Kragujevac u saradnji sa resornim ministarstvom podržava zamenu kotlova u cilju smanjenja zagađenja vazduha poreklom iz individualnih izvora, rekao je Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika Kragujevca, koji je u ime Grada građanima uručio ugovore. Treći put, dodao je on, izdvajamo značajna sredstva koja u proseku iznose devet miliona dinara od čega sedam miliona daje Ministarstvo zaštite životne sredine, a dva obezbeđuje Grad.

Ružić je naveo da se na javni poziv za učešće građana za dodelu bespovratnih sredstava za sprovođenje projekta smanjenja zagađenja vazduha poreklom iz individualnih izvora u 2024. godini na teritoriji grada Kragujevca prijavilo preko 400 zainteresovanih građana, a nakon ocene ispravnosti dokumentacije i bodovanja napravljena je rang lista na osnovu koje je njih 118 dobilo subvenciju. Subvencija pokriva do 50 posto iznosa potrebnog za zamenu kotla, a od ukupno 118 krajnjih korisnika 99 se odlučilo za kotlove na gas, a 19 za kotlove na pelet.

Ovo je značajna mera jer osetno doprinosi smanjenju zagađenja vazduha koji svi građani Kragujevca dišu, naglasio je Ružić, poručivši da će je Grad podržavati i u narednim godinama i podsetivši da je u prethodne tri godine ukupno 353 Kragujevčana dobilo subvencije u ukupnom iznosu od oko 27 miliona dinara.