Grad Kragujevac je i ove godine dobitnik priznanja za unapređenje pristupačnosti kulturnih sadržaja, koju dodeljuje Zaštitnik građana u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO). Reč je o priznanju jedinicama lokalnih samoprava za doprinos razvoju svih oblika pristupačnosti u svojim sredinama za prethodnu godinu, koje Zaštitnih građana dodeljuje osmu godinu zaredom, a grad Kragujevac je ovo priznanje dobio četvrti put.

Predstavnike gradova i opština, dobitnike ovogodišnjeg priznanja na svečanosti u Palati Srbije, pozdravli su Zaštitnik građana Zoran Pašalić i zamenik generalnog sekretara SKGO Marko Tomašević, a delegaciju grada Kragujevca činili su zamenica predsednika Skupštine grada prof. dr Anđelka Stojković, pomoćnica gradonačelnika dr Gordana Damnjanović, izvršni direktor Foruma mladih sa invaliditetom Vladimir Marković i sekretar Okružne organizacije Saveza slepih Srbije – Kragujevac, Ana Radaković.

Tim eksperata koji je ocenjivao pristupačnost, odlučio je da ove godine nagradu dobije Galerija Nikole Koke Jankovića za tri inkluzivne izložbe, na kojima su pored prisustva tumači znakovnog jezika, svi eksponati i brošure imale i Brajevo pismo i postavljene taktilne staze. Inicijativa za organizovanje sadržaja u kulturi koji će biti pristupačni osobama sa invaliditetom potekla je od njih samih i njihovih udruženja, Foruma mladih sa invaliditetom, Okružne organizacije Saveza slepih Srbije – Kragujevac, a doprinos dalo je i Udruženje tumača znakovnog jezika „Jedro“ i druge organizacije osoba sa invaliditeom zbog čega je ovo priznanje za grad Kragujevac obavezujuće, istakla je dr Damnjanović.

Grad će nastaviti da izlazi u susret potrebama osoba sa invaliditetom neodustajanjem od sveopšte pristupačnosti. To će i dalje činiti kroz ukidanje barijera, postavljanjem kosih ravni za pristup glavnim saobraćajnicama, ali posebno sadržajima u kulturi, kao nasušne potrebe svakog pojedinca, a kako bi oni bili inkluzivni i u kojima bi uživali svi naši sugrađani. Ističući izuzetnu saradnju i razumevanje resorne članice Gradskog veća za kulturu, Damnjanović je navela da se koncept sveopšte pristupačnosti neostvaruje samo kroz kratkotrajne projekte, već je namera grada Kragujevca da bude realizovan u svim kulturnim i drugim sadržajima u gradu.

Pored Kragujevca dobitnici priznanja su grad Pirot za unapređenje pristupačnosti objekata i usluga u oblasti sporta i turizma i opština Svilajnac za unapređenje pristupačnosti javnih prostora.