Povodom obeležavanja 50 godina od smrti akademika i jugoslovenskog slikara, Petra Lubarde u organizaciji Spomen parka Kragujevački oktobar i Narodnog muzeja Šumadije, otvorena je izložba ''Lubarda–jedna priča''. Prof. dr Anđelka Stojković, zamenica predsednika Skupštine grada zajedno sa autorskim timom koji čine Jelena Knežević, kustoskinja u Medija centru „Odbrana”, Dina Pavić kustoskinja u „Kući legata“ i Ana Panić iz Muzeja Jugoslavije otvorile su izložbu u Muzeju ''21. oktobar'' . Deo postavke izložen je Umetničkoj galeriji Narodnog muzeja Šumadije.

Kragujevčani cene dela jednog od najvećih jugoslovenskih i srpskih slikara 20. veka, Petra Lubarde koja su ostavila značajan trag u srpskoj i jugoslovenskoj umetnosti. Deo svog stvaralaštva, ciklus slika ''Kragujevac 1941'', od otvaranja Muzeja ''21. oktobar'' deo je stalne postavke, a poklon je gradu ovog umetnika. Platna zauzimaju posebno mesto jer pocrtavaju našu istoriju i svu kragujevačku tragediju koja ne sme da se zaboravi a koju nove generacije moraju da nauče. Godišnjice su prilika za podsećanja i učenja novih generacija, budući da je ova manifestacija na neki način uvod u ovogodišnje Oktobarske komemorativne svečanosti, kazala je prof. dr Anđelka Stojković, zamenica predsednika Skupštine grada.

„Lubarda–jedna priča“ je nastala 2021. godine u saradnji Medija centra ''Odbrana'', Kuće legata i Muzeja Jugoslavije i baštini neka od najranijih umetnikovih dela. Gostujući u Kragujevcu, gradu kojem je Lubarda zaveštao ciklus slika ''Kragujevac 1941'', a kojim ne mogu napustiti prostor, na neki se platna povezuju, kazala je Jelena Knežević, jedna od autorki.

Po tematici i simbolici dela izložena u Muzeju 21. oktobar odgovaraju prostoru u kojem se nalaze, kaže autorka Dina Pavić dok deo izložbe u Narodnom muzeju Šumadije prati bogat foto materijal iz arhive Doma Vojske, Kuće legata koji će publika prvi put moći da vidi, ističući da je izložbom prikazan tematski širok opus ovog umetnika.

Izložba sadrži 29 Lubardinih dela iz tri institucije i na neki način je hronološki prikaz njegovog stvaralaštva sa sekundarnom narativnom linijom dokumentarne građe koja govori o njegovom životu, a koja je sada predstavljena prvi put, kazala je autorka Ana Panić.

Marijana Stanković, direktorka Spomen parka Kragujevački oktobar zahvalivši se autorima na saradnji povodom obeležavanja godišnjice smrti, je istakla da pažljivo birana i retko izlagana umetnička dela, konceptualno i po obimu korenspodiraju sa duhom ciklusa slika „Kragujevac 1941“ koji je slikar posvetio kragujevačkoj tragediji i poklonio krajem 60-tih godina.

Nakon svečanog otvaranja izložbe u Muzeju „21.oktobar“ goste i posetioce, tim autorki je vodio kroz drugi deo postavke izložen u Umetničkoj galeriji Narodnog muzeja Šumadije.

Izložba ''Lubarda–jedna priča'' posetiocima će biti dostupna do 15. oktobra 2024. godine.