U zgradi Gradske uprave danas je održana prezentacija i analiza istraživanja o položaju mladih Roma i Romkinja na tržištu rada sprovedenog tokom jula i avgusta na teritoriji Šumadijskog okruga. Istraživanje je deo projekta „Znanje ima moć“ koji realizuje nevladina organizacija „Roma centar“ uz finansijsku podršku Ministarstva turizma i omladine i za cilj ima osnaživanje mladih iz romske zajednice i osposobljavanje kroz stručnu obuku i edukaciju za povećanje zapošljavanja u skladu sa novim tendecijama u Šumadiji. U prezentaciji su u ime Grada Kragujevca učešće uzeli dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava, Stefan Jovanović, pomoćnik gradonačelnika za omladinu i saradnju sa Univerzitetom i Stefan Bulatović, pomoćnik gradonačelnika za turizam.

Grad Kragujevac je vrlo aktivan na svim poljima u pogledu socijalne inkluzije Roma i Romkinja kroz lokalne akcione planove i poštovanje nacionalnih strategija i veoma nam je bitno da pored bazičnih potreba stavimo naglasak i na oblast rada i zapošljavanja. Ova oblast je izuzetno važna za romsku nacionalnu manjinu jer s jedne strane predstavlja ekonomsku samostalnost i osnaživanje, ličnu i porodičnu sigurnost, a s druge participaciju, socijalnu inkluziju i smanjenje diskriminacije, kazala je Damnjanović. Za lokalnu samoupravu, istakla je ona, rezultati istraživanja koje ćemo danas videti, a u kome je učestvovalo 100 mladih pripadnika romske populacije starosti od 15 do 30 godina, značajni su jer predstavljaju način da probleme i teškoće sa kojima se susreću sagledamo iz njihovog ugla i vidimo kako možemo pomoći. Osvrnuvši se na projekat koji je inicirao predsednik Republike, Aleksandar Vučić, vezano za zapošljavanje visokoobrazovanih Roma u stalni radni, Damnjanović je naglasila da se Grad Kragujevac posebno ponosni što je ove godine u Odeljenju za ljudska i manjinska prava, rodnu ravnopravnost i prevenciju trgovine ljudima zaposlio dva visokoobrazovana mlada Roma.

Pomoćnik gradonačelnika za turizam, Stefan Bulatović, istakavši je da se stopa nezaposlenosti mladih Roma smanjuje, rekao je da se Grad Kragujevac trudi da ona iz meseca u mesec bude sve manja i poručio da će lokalna samouprava nastaviti da podržava projekte udruženja Roma kao i do sada.

Prema rečima koordinatora projekta, Slavoljuba Đorđevića, „Istraživanje o položaju mladih Roma i Romkinja na tržištu rada“ sastojalo iz dva dela. Jedan je istraživanje rađeno sa Nacionalnom agencijom za zapošljavanje, Filijalom u Kragujevcu i opštinama Šumadijskog okruga, a drugi sa mladima od 15 do 30 godina što je jedno od prvih istraživanja sa ovako mladom romskom populacijom. Istraživanja su pokazala pozitivnu promenu, a to je da su mladi dosta zainteresovani da nađu stalni radni odnos, rekao je Đorđević.