Prevencija i podrška pacijentima koji boluju od disfunkcije štitaste žlezde i predijabetesa, bila je tema tribine koju je u Kragujevcu organizovalo Udruženje za podršku ženama „Heroine“. Kragujevac je jedan od deset gradova u kome je ovo udruženje organizovalo besplatne preglede štitaste žlezde, a stručna tribina je nastavak aktivnosti.

Grad Kragujevac je u saradnji sa Udruženjem „Heroine“, Univerzitetskim kliničkim centrom, Institutom za javno zdravlje i Domom zdravlja Kragujevac podržao inicijativu koja je usmerena ka prevenciji bolesti, posebno štitaste žlezde i predijabetesa koji predstavljaju jedan od vodećih zdravstvenih problema, rekla je Jelena Pavić, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, koja je pozdravila prisutne u ime Grada.

U cilju ranog otkrivanja i lečenja bolesti, Kragujevac je jedan od gradova koji je usmeren ka tome da osnaži zajednicu kroz besplatne preventivne preglede jer je prevencija ključna. Organizovanjem ovakvih tribina doći će do boljeg razumevanja same bolesti ali i do novih i efikasnijih strategija u prevenciji, kazala je Pavić i naglasila da će Grad i u budućnosti finansirati programe i projekte u oblasti zdravstvene zaštite i aktivnosti koje su usmerene ka poboljšanju zdravlja naših sugrađana.

Udruženje za podršku ženama „Heroine“ i ove godine sprovodi programe prepoznavanja prvih simptoma disfunkcije štitaste žlezde i predijabetesa. Putujućom ordinacijom u maju obišli smo deset gradova i tom prilikom uradili 440 pregleda, od čega je 38% sa dijagnozom, rekla je Marija Lakić iz Udruženja „Heroine“. Gradove koje smo posetili sa našom putujućom ordinacijom nastavljamo da posećujemo sa eminentnim lekarima ali sada kroz stručne skupove kako bismo razgovarali o prepoznavanju bolesti, prevenciji i podršci pacijentima. Kada je reč o štitastoj žlezdi, na prethodnim medicinskim pregledima ustanovljeno da starosna dob uopšte nije važna jer imamo i mlade devojke koje imaju hašimoto ili disfunkciju štitaste žlezde, predijabetes ili insulinsku rezistenciju, kazala je Lakić.