Akademik Ruske akademije nauka, vodeći stručnjak i naučnik u oblasti medicinskih nauka, tvorac prve svetske vakcine protiv korone „Sputnjik Ve“, prof. dr Aleksandr Gincburg promovisan je danas u počasnog doktora Univerziteta u Kragujevcu.

Počastvovan zvanjem koje dobija od Univerziteta u Kragujevcu, profesor Gincburg ističe da nagrada ne pripada samo njemu već i institutu Gamaleja kojim rukovodi čiji su pravci naučnih istraživanja daleko širi od vakcine Sputnik Ve. Na globalnom nivou postoje mnoga pitanja gde je neophodna saradnja, dodao je on i naveo primer „bolesti X“ i druge opasne pandemije, zbog čega treba raditi na prevenciji kako do pandemije uopšte ne bi došlo, jer je posle kasno. Institut ima velikog uspeha i u razradi preparata protiv onkoloških bolesti, a to je oblast u kojoj profesor Gincburg vidi mogućnost saradnje sa naučnicima Univerziteta u Kragujevcu.

Promocija profesora i akademika Ruske akademije nauka prof. dr Aleksandra Gincburga za počasnog doktora Univerziteta u Kragujevcu značajno je za Kragujevac, za dalji razvoj našeg zdravstva i industrije koja je pokretač razvoja čitavog društva. Uvaženi akademik Gincburg je veliko ime u svetu nauke i medicine što će Univerzitetu dodatno pomoći da se razvija, bolje rangira i zadrži mlade naučnike, rekao je Dušan Aleksić, član Gradskog veća za obrazovanje.

Predlog da naučnik prof. dr Aleksandr Gincburg, bude počasni doktor Univerziteta u Kragujevcu, uputila je Katedra za mikrobiologiju i imunologiju Fakulteta medicinskih nauka, što je Nastavno naučno veće prihvatilo još pre tri godina, rekao je dekan Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, prof. dr Vladimir Jakovljević. Profesor Aleksandr Gincburg stvorio je vakcinu Sputnik Ve koja je bila prva u borbi protiv pandemije korona virusom i koja je spasila milione života u svetu, a to nadmašuje sva ostala njegova otkrića, rekao je prof. dr Jakovljević. On je podsetio da je u proizvodnji vakcina akademik Gincburg jedan od vodećih u svetu a da je institut Gamaleja kojim rukovodi napravio i vakcinu protiv smrtonosne ebole i protv MERS-a koji je bio prethodnica korone.

Velika je čast da promovisati akademika Ruske akademija nauka i naučnika prof. Aleksandra Gincburga u počasnog doktora Univerziteta u Kragujevcu, rekao je v.d. rektora Univerziteta u Kragujevcu prof. dr Vladimir Ranković, zahvalivši se dekanu prof. dr Vladimiru Jakovljeviću, na predlogu i mogućnosti da ugostimo renomiranog naučnika  čiji se doprinos meri stotinama hiljada spašenih života.