Novi medijski zakoni, sufinansiranje medija i praksa“ bila je tema okruglog stola koju je uz podršku grada Kragujevca organizovao Centar za medijsku kulturu i informisanje. Skup kome su prisustvovali predstavnici medija i udruženja iz Kragujevca i Šumadijskog okruga, otvorio je državni sekretar Ministarstva za informisanje i telekomunikacije Miloš Garić koji je sumirajući utiske dobijene od prestavnika medijske zajednice u prvoj godine primeni novog zakona o medijima i Pravilnika o projektnom sufinansiranju, rekao da možemo da budemo zadovoljni.

Pravilnik o sufinansiranju projekata za ostvarivanje jvnog interesa u oblasti javnog informisanja, omogućio je da Ministarstvo informisanja i telekomunikacija finansijski pomogne medije u iznosu od 37 miliona dinara. Pravilnik je napravljen po smernicama i idejama dobijenim iz medijske zajednice, koja je značajno učestvovala i u izradi novog Zakona o javnom informisanju, rekao je državni sekretar istakavši da je njime proces projektnog sufinasiranja značajno unapređen, ali i da će se raditi na njegovom daljem unapređenju, imajući u vidu da je podložan izmenama, dopunama i prilagođavanju u odnosu na potrebe i sve drugo što se uspostavi kao nedostatak. Jako nam je važno da unapredimo kvalitet komisija koje učestvuju i izboru projekata i da povećamo iznos sredstava koji će već sledeće godine u procesu projektnog sufinansiranja biti medijima na raspolaganju, najavio je državni sekretar.

U ime grada Kragujevca, koji je jedan od retkih u Srbiji koji je povećao budžet za projektno sufinansiranje medija, učesnicima se obratila Ana Petrović Jelić, članica Gradskog veća za kulturu. Ona je ocenila da je način na koji je Zakonom uređena procedura sprovođenja konkursa za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja jako dobar i posebno izdvojila značaj neutralnosti članova Komisija za izbor projekata, čime se omogućava objektivnost.

Generalni sekretar Udruženja novinara Srbije, Nino Brajović, govoreći o primeni Zakona i Pravilnika, rekao je da danas imamo bolji zakon ali lošu praksu, jer konkurs još nije raspisalo 40 gradova i opština i da je posle deset godina počelo da se smanjuje izdvajanje za projektno sufinansiranje medijskog sadržaja. On je Kragujevac naveo kao pozitivan primer jer je, od kada je pre tri godine počeo sa projektnim sufinansiranjem proizvodnje medijskih sadržaja van sistema Radio televizije Kragujevac, iz godine u godinu iznos za te namene povećavao.