Povodom obeležavanja Međunarodnog dana starijih osoba u zgradi Gradske uprave dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava sa saradnicima organizovala je prijem za predstavnike Gradskog udruženja penzionera Kragujevca.

Dužnost društva je da najstarijim i najugroženim licima pruža podršku a Grad Kragujevac, finansiranjem usluga kod svojih partnera to zaista i čini. Za besplatan prevoz povlašćene kategorije građana, među kojima su i stariji od 65 godina, grad izdvaja 1,2 milijardi dinara. Kutak za kvalitetnije starenje, Savetovalište za neformalne negovatelje su usluge koje grad finansira preko GO Crveni krst, pored Prihvatilišta i Dnevnog boravka za starija lica, kazala je dr Damnjanović i istakla važnost napora Gradskog udruženja penzionera da aktivnostima obezbedi preventivne preglede i menja svest najstarijih sugrađana u tom pravcu. Fokus ove godine je na unapređenju usluga socijalne zaštite – geronto domaćice, geronto servise i neformalne negovatelje, istakla je pomoćnica gradonačelnika dr Damnjanović.

Ratko Tomašević, predsednik Gradskog udruženja penzionera i predsednik Komisije za unapređenje, podršku i zaštitu starijih lica je istakao da su za starija lica najvažnija visina penzije i zdravstvena zaštita. U okviru aktivnosti Udruženje koje broji preko sedam hiljada članova, uglavnom se bavi poboljšanjem standarda života članova i ove godine je više od hiljadu penzionera dobilo besplatan boravak za rekreaciju i oporavak u 25 banja u Srbiji. Za penzionere sa najnižim primanjima preko PIO fonda obezbeđeno je 1392 paketa pomoći a Udruženje je iz sopstvenih sredstava obezbedilo pakete za 300 članova. Tokom godine za članove obezbeđujemo pozajmice na šest meseci u iznosu do 20 hiljada, kaže Tomašević i ističe da se protiv usamljenosti bore druženjem subotom uveče u Klubu penzionera.