Na Šumadija sajmu danas je otvorena jednodnevna sajamska manifestacija SEE Invest Expo 2024 na kojoj su predstavnici lokalnih samouprava i regionalnih razvojnih agencija iz čitave Srbije predstavili svoje najvažnije razvojne projekte. Sajam je svečano otvorio Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine Republike Srbije.

Kragujevac je oduvek pa i danas ključni industrijski privredni centar Republike Srbije. Drago mi je da Stelantis polako pokreće proizvodnju i da se u prethodnom periodu puno fabrika se podiglo. Ništa od ovoga nije došlo preko noći i zato sam se posebno zahvalio gradonačelniku Dašiću. Dugo sarađujemo, puno toga je urađeno u vašem gradu i zato je važno da iskoristimo priliku kao što je Expo 2027. da dodatno angažujemo kako našu građevinsku tako i sveopštu industrijsku operativu – kazao je Momirović.

U ime Grada Kragujevca obratio se Aleksandar Milošević, član Gradskog veća za investicije i upravljanje projektima koji je naglasio da održavanje SEE Invest Expo 2024. u Kragujevcu pruža jedinstvenu priliku za predstavljanje našeg dinamičnog razvoja, privlačenje investitora iz različitih industrijskih sektora. Ovaj sajam nije samo platforma za promociju već mesto gde se okupljaju lideri, inovatori, investitori kako bi razmenili ideje, prepoznali potencijale i krenuli u nove poslovne prilike.

Milošević je dodao da je Kragujevac kao privredni i ekonomski centar Šumadije započeo novi investicioni ciklus uz podršku Vlade RS kroz ambiciozne planove u okviru projekta „Skok u budućnost – Srbija Ekspo 2027“. Ovaj ciklus obuhvata projekte u oblasti infrastrukture, privrede, zdravstva, obrazovanja i sporta. Od ukupno 17,8 milijardi evra koliko je država opredelila za nacionalne projekte, za Kragujevac je izdvojeno 1,2 milijarde evra. Među glavnim projektima su igradnja Severne obilaznice oko Kragujevca, nova industrijska zona u Cvetojevcu, brza saobraćajnica Kragujevac-Mrčajevci, izgradnja železničke pruge Sobovica-Lužnice što će dodatno učvrstiti poziciju Kragujevca kao strateškog čvorišta u povezivanju sa ostatkom zemlje i regiona.

Danilo Jerinić, direktor Sektora operacija EXPO 2027 istakao je da su nove ideje i projekti potrebne i Kragujevcu i Srbiji i da su ovakve manifestacije upravo prilika da se one razmene i nadograde.

Manifestacija koje će se održati u Beogradu Expo 2027 imaće sličan karakter, samo na međunarodnom nivou. Uspeli smo da dobijemo organizaciju ovog događaja u veoma jakoj konkurenciji u kojoj su se nadmetali Amerika, Tajland, Španija i Srbija. U pitanju je specijalizovana izložba koja se održava između dve velike svetske ekspo izložbe. Imali smo Dubaji 2021. godine, sledeće godine Osaku (Japan) i Rijad 2030. godine, i uvek između te dve izložbe imamo specijalizovani ekspo. Specijalizovani ekspo uvek ima temu, a ona će u Beogradu biti „Igraj za čovečanstvo“, sa podtemama sport i muzika. Ova tema nosi veliki potencijal – kazao je Jerinić i dodao da se kao domaćini operativno spremamo za 6 miliona posetilaca ovog sajma imajući u vidu da na 6 -7 sati vožnje od Beograda živi 65 miliona ljudi, a na dva sata vožnje avionom preko 400 miliona ljudi.

U okviru pratećeg programa današnje sajamske manifestacije biće predstavljen program EXPO 2027, razvojni potencijali Grada Kragujevca i nekoliko opština i regiona koji se nalaze među današnjim izlagačima, kao i tematske panel diskusije.