Projekat „Sanacija drumsko – pešačkog mosta u slobodnoj zoni „FAS“

Evropska unija je preko programa EU PRO Plus podržala Grad Kragujevac u realizaciji projekta „Sanacija drumsko – pešačkog mosta u slobodnoj zoni „FAS“ kome su obezbeđena bespovratna sredstva u iznosu od 496.059,00 dolara. Reč je o mostu koji vodi ka kompaniji „Stellantis“ za koju je realizacija ovog projekta posebno značajna. Pored sredstava EU, Grad Kragujevac će u ovaj projekat uložiti 212.698,00 dolara.

Program Evropske unije za lokalni razvoj - EU PRO Plus doprinosi uravnoteženijem društveno-ekonomskom razvoju 99 lokalnih samouprava u dva regiona: Šumadije i zapadne Srbije, južne i istočne Srbije. Kroz program se radi na poboljšanom upravljanju teritorijalnim razvojem, ekonomskom rastu i unapređenoj socijalnoj infrastrukturi i socijalnoj koheziji. Program vodi Ministarstvo za evropske integracije, a sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).

Ciljevi projekta/rezultati:

1. Unapređeno funkcionisanje saobraćaja u ovom delu grada;
  2. Povećana bezbednost za pešake koji koriste most;
  3. Poboljšan kvalitet života za stanovnike koji žive u ovom delu grada;
  4. Poboljšani uslovi rada za zaposlene u kompaniji i decu koja koriste vrtić „“;
  5. Povećane mogućnosti zapošljavanja i rast BDP-a u gradu;
  6. Povećanje ekonomske aktivnosti i poboljšano poslovno okruženje;
  7. Privlačenje stranih i domaćih investitora;
  8. Smanjenje nezaposlenosti;
  9. Unapređenje imidža grada kao značajnog privrednog i industrijskog centra Republike Srbije.

Implementacija projekta doprineće lokalnom i regionalnom razvoju, zadovoljavanju potreba postojećih korisnika zone i unapređenju područja na kojem posluju, što će im omogućiti brži rast i razvoj i povećanje konkurentnosti, plasmana proizvoda i usklađenosti sa tržišnim zahtevima. Unapređenje saobraćajne infrastrukture dovodi do stvaranja uslova za razvoj boljeg poslovnog ambijenta, čime se obezbeđuje privlačenje kako stranih tako i domaćih investitora, a sve to utiče na smanjenje nezaposlenosti i poboljšanje kvaliteta života svih stanovnika grada Kragujevca. Saobraćajna infrastruktura je jedan od odlučujućih faktora za dalji i brži razvoj i uslov za integraciju zemlje u Evropsku uniju. Adekvatno funkcionisanje i razvoj transportnog sektora je od ključnog značaja za svakodnevno poslovanje kompanija koje se nalaze u ovoj zoni.

Kako se kompanije sa ove lokacije bave spoljnotrgovinskim poslovima, izvesno je da će njihov imidž, kao i imidž grada Kragujevca kao značajnog privrednog i industrijskog centra Republike Srbije, pozitivno evoluirati kod inostranih partnera nakon implementacije ovog projekta, što svakako može doprineti novim investicijama u gradu, čiji razvoj se zasniva na dugoj i uspešnoj industrijskoj tradiciji.

Sanacija mosta će imati pozitivan uticaj na svakodnevni život građana koji žive u gradu Kragujevcu poboljšanjem kvaliteta života, olakšavanjem pristupa osnovnim uslugama i aktivnostima, kao i stvaranjem ekonomskih mogućnosti koje bi mogle biti od koristi za čitavu zajednicu.

Sva pitanja u postupku realizacije Projekta zainteresovani mogu dostaviti putem e-mail adrese na: dejan.ruzic@kg.org.rs  i  ljsobic@kg.org.rs .

Korisni linkovi: