Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Organizacija OSI Kragujevac je u ime Saveta za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom grada Kragujevca izdala saopštenje u kome se, pored ostalog, kaže:

„Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se od 1992. godine kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obeležavanje tog dana, sa ciljem da se osobama sa invaliditetom omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učestvovanje u društvenom životu. Ovogodišnja tema je „Ujedinjeni u akciji za spasavanje i postizanje ciljeva održivog razvoja za, sa i od strane osoba sa invaliditetom“.

U Republici Srbiji, Strategijom za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom za period od 2020. do 2024. godine i Akcionim planom od 2023. do 2024. godine predviđen je niz mera i aktivnosti čija bi realizacija doprinela ostvarenju tri posebno istaknuta cilja: povećana društvena inkluzija osoba sa invaliditetom, obezbeđenje uživanje njihovih prava na poslovnu sposobnost i porodični život na ravnopravnoj osnovi sa drugima i efikasna zaštiti od diskriminacije, nasilja i zlostavljanja, kao i sistemsko uvođenje perspektive invaliditeta u donošenje, sprovođenje i praćenje javnih politika.

Grad Kragujevac sprovodi javne politike i preduzima mere koje osobama sa invaliditetom na lokalnom nivou omogućavaju zadovoljavanje potreba iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, obrazovanja i zapošljavanja, pristupačnosti i sportske i kulturne inkluzije. Grad Kragujevac dobitnik je Priznanja Zaštitnika građana za sveobuhvatnu pristupačnost 2016. i 2017.godine, zatim 2021.godine Priznanja za pružanje kontinuirane podrške svim građanima i građankama tokom pandemije kao i dobitnik Priznanja za unapređenje pristupačnosti sadržaja u oblasti kulture za 2022.godinu.  Lokalni akcioni plan za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom na teritoriji Grada Kragujevca za period 2023 - 2025. godine, kao strateški dokument lokalne samouprave, koji usvaja Skupština, povezuje konkretne mere i akcije koje treba preduzeti da bi se na odgovarajući način odgovorilo na potrebe i prava osoba sa invaliditetom u lokalnoj zajednici. Najmanje svaka 12. osoba u Kragujevcu živi sa nekim oblikom invaliditeta. Problemi sa kojima se suočavaju mogu se svrstati u nekoliko kategorija: pristupačnost, participacija i diskriminacija, obrazovanje, zapošljavanje, socijalna zaštita, zdravstvena zaštita. Mere koje će Grad Kragujevac preduzeti u narednom periodu, a koje su predviđene Lokalnim akcionim planom, definisane su kroz tri različita cilja:

  1. Obezbeđivanje pune pristupačnosti javnih objekata, javnih usluga, saobraćajnica kao i informacione pristupačnosti i uklanjanje komunikacijskih barijera osobama sa invaliditetom
  2. Unapređenje postojećih i razvoj novih usluga socijalne zaštite za osobe sa invaliditetom i decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom
  3. Uključivanje osoba sa invaliditetom u sve aspekte društvenog života u zajednici - političkom i javnom životu, sportskim i rekreativnim aktivnostima i kulturnom stvaralaštvu kao i iformisanje i edukacija o životu i potrebama OSI.

Neophodna je podrška i participacija pri ostvarivanju prava na rad OSI, a važno je ostvariti prevenciju i zaštitu osoba sa invaliditetom od nasilja i zlostavljanja, posebno prevenciju i zaštitu žena sa invaliditetom od nasilja.

U Kragujevcu se 41% OSI susreće sa značajnim teškoćama u obrazovanju. Potrebno je obezbeđivanje adekvatne dodatne podrške iz sistema obrazovanja, zdravlja i socijalne zaštite deci i učenicima u inkluzivnom obrazovnom okruženju kako bi se pozitivno uticalo na barijere, predrasude i neadekvatan odnos nastavnog osoblja i vršnjaka; nedostatak pedagoških asistenata, tumača znakovnog jezika, ličnih pratioca dece; nedostatak stručnih lica za dodatnu podršku (psihologa, defektologa, logopeda…). 

U sistemu zdravstvene zaštite potrebno je raditi na poboljšanju dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite i unapređenje kompetencija zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika za pružanje kvalitetne zdravstvene zaštite i nege osobama sa invaliditetom, u skladu sa konceptom invaliditeta zasnovanom na ljudskim pravima.

S obzirom na višestruke krize današnjeg sveta, postizanje ciljeva održivog razvoja je u opasnosti. Na sredini perioda implementacije Agende 2030, svet nije na putu da dostigne brojne ciljeve održivog razvoja do 2030. Za mnoge, napredak je ili zastao ili nazadovao ispod osnovne linije iz 2015. godine. U skladu sa centralnom odrednicom Agende za održivi razvoj do 2030.  da „ne ostavimo nikoga iza sebe“, ključno je da se kroz saradnju vlada i javnog i privatnog sektora pronađu inovativna rešenja i za osobe sa invaliditetom kako bi svet učinili dostupnijim i pravednijim mestom”.