U okviru Lokalnog akcionog plana za socijalnu inkluziju Roma i Romkinja u gradu Kragujevcu, 28 romskih učenika koji su završili osmi razred osnovne škole dobilo je podršku prilikom upisa u srednje škole. Podrška se odnosila na organizovanje pripremne nastave i radionica profesionalne orjentacije koje je sprovela OKZ „Romanipen“, uz podršku Grada Kragujevca.

Gordana Damnjanović, pomoćnik gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava istakla je da je prevencija osipanja iz obrazovnog sistema jedna od važnih aktivnosti u okviru LAP-a za socijalnu inkluziju Roma i Romkinja. Ova programska aktivnost podržana je sa 290 000 dinara iz gradskog budžeta.

Ove godine je 28 mladih bilo podržano kako bi lakše prevazišlo „tranziciju“ iz osnovne u srednju školu. Većina je upisala željenu srednju školu, prvu ili drugu želju koju su naveli, a dobili su i dodatni podsticaj i informacije koje su im pomogle prilikom odabira škole – kazala je Damnjanović i dodala da će OKZ „Romanipen“ nastaviti da ih prati tokom školovanja, u cilju prevencije osipanja iz obrazovnog sistema.

Božidar Nikolić, izvršni direktor OKZ „Romanipen“ kazao je da je pripremna nastava organizovana iz srpskog jezika i matematike, kao i radionice profesionalne orjentacije na kojima su učenicima pomagali da dobiju više informacija koje bi im pomogle da odaberu srednju školu, kao i prilikom  popunjavanja liste želja. Takođe, u čitav ovaj proces bili su uključeni i roditelji. Učenici su u najvećem broju odabrali i upisali škole Knez Aleksandar Karađorđević, TUŠ „Toza Dragović“ i Medicinsku školu.

Odeljenje za ljudska i manjinska prava, rodnu ravnopravnost i prevenciju trgovine ljudima imalo je aktivnu ulogu u koordinaciji i praćenju ovih aktivnosti. Kroz ove aktivnosti, učenici su dopunili svoja znanja i veštine koja su potrebna za upis u srednje škole i dobili podršku u donošenju jedne od važnih životnih odluka – kazala je Ivana Obradović Stanić, načelnica Odeljenja.