Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, Tatjana Macura susrela se danas sa gradonačelnikom Kragujevca, Nikolom Dašićem sa kojim je razgovarala o temama iz svog resora imajući u vidu da Kragujevac predstavlja primer dobre prakse u većini ovih oblasti. Ministarka je u okviru posete Kragujevcu obišla Srednju medicinsku školu „Sestre Ninković“, Univerzitetski klinički centar, Policijsku upravu.

Od gradonačelnika Dašića i njegovih saradnica imala sam priliku da čujem kako i na koji način oni realizuju svoje projektne aktivnosti, koliko ima angažovanih žena na upravljačkim pozicijama u lokalnoj samoupravi. I pre nego što sam stupila na poziciju ministarke koja se bavi temom rodne ravnopravnosti političkog i ekonomskog osnaživanja žena i sprečavanje nasilja nad ženama, bila sam upoznata sa primerima dobre prakse iz Kragujevca u ovim oblastima. Moj motiv da posetim danas ovaj grad nije samo taj što su neki od članova mog kabineta iz Kragujevca i ponos su vašeg grada, nego i to što predstavljanjem dobrih praksi iz ovog grada želimo da damo podstrek i drugim jedinicama lokalne samouprave u Srbiji, da na isti način pristupe ovim temama – kazala je Macura.

Ministarka Macura iskoristila je današnju posetu ne samo da poželi uspešan početak nove školske godine učenicima Srednje medicinske škole u Kragujevcu već i da sa njima razgovara o temama kao što su digitalno nasilje, bezbednost na internetu, vršnjačko nasilje ali i da predstavi platformu „Čuvam te“ koja pruža mogućnost učenicima, nastavnicima i roditeljima da prijave slučajeve nasilja koja obavezuje institucije sistema da odreaguju.

Broj slučajeva porodičnog nasilja u Kragujevcu je u drastičnom padu u odnosu na prošlu godinu, što u procentima iznosi 4,4% u prvih šest meseci ove godine, u poređenju sa 7,5% u istom periodu prošle godine. Ovaj podatak predstavlja dobru vest, kazala je Macura i dodala da to znači i da Policijska uprava u Kragujevcu radi svoj posao onako kako treba i da pruža sigurnost građankama da u većoj meri prijavljuju nasilje na koje institucije sistema treba da odreaguju.

Gradonačelnik Nikola Dašić zahvalio se ministarki na poseti i istakao da je ta poseta obostrano korisna i omogućava da Kragujevac svojim dobrim iskustvima u ovoj oblasti pomogne ministarstvu, a da ministarstvo pomogne Kragujevcu da nastavi da održava lidersku poziciju u ovim oblastima.

Grad Kragujevac je nosilac brojnih priznanja u oblasti rodne ravnopravnosti. Na rukovodećim položajima u Gradskoj upravi nalazi se veći broj dama, devet od deset načelnika gradskih uprava. U našem Gradskom veću polovinu čine dame što je više od zakonom propisane zastupljenosti, a i lično, kao otac tri ćerke mogu da kažem da sam prezadovoljan time što veći deo mog tima čine dame - kazao je Dašić.

Sastanku sa ministarkom Macurom prisustvovala je i Jelena Pavić, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu koja je istakla da će u narednom periodu Grad Kragujevac nastaviti da se bavi temom rodne ravnopravnosti kroz mnogobrojne projektne aktivnosti kao i ženskim preduzetništvom.