Udruženje gluvih i nagluvih Šumadijskog okruga u Sportskom centru „Iskra“ obeležilo je desetogodišnjicu od donošenja Zakona o upotrebi znakovnog jezika. U ime Grada Kragujevca obeležavanju je prisustvovala dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava.   

Različitim projektnim aktivnostima, Grad Kragujevac godinama unazad podržava osobe sa invaliditetom. Kao odgovorna lokalna samouprava, podržali smo ideju Udruženja gluvih i nagluvih vezanu za aplikaciju za pametne telefone koja će im olakšati komunikaciju sa nadležnim službama, rekla je Damnjanović. Na teritoriji Kragujevca nema dovoljno tumača znakovnog jezika što je, istakla je ona, jedan od većih problema. U Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika sprovedena je edukacija znakovnog jezika u cilju obuke zdravstvenih ustanova, gradskih službi i zaposleni u Centru za socijalni rad. Prepoznali smo potrebe gluvih i nagluvih osoba i kroz lokalni akcioni plan radno angažovali gotovo sve pripadnike ove kategorije. Kako bi im obezbedili kvalitetniji život, naglasila je Damnjanović Grad Kragujevac godišnjim programom rada za podršku gluvim i nagluvim osobama izdvaja 2,5 miliona dinara.

Na današnji dan donet je Zakon o upotrebi znakovnog jezika. Zakon uključuje i obrazovanje kao obavezno na srpskom jeziku koji nije primarni za gluve nego srpski znakovi jezik, kazala je Suzana Maslać Matović, sekretar Udruženja gluvih i nagluvih Šumadijskog okruga. Kada je reč o lokalnoj zajednici, znakovni jezik se najmanje upotrebljava u zdravstvu, što je jedan od primarnih problema. Ona je naglasila da na teriotoriji Kragujevca postoje samo dva tumača znakovnog jezika, što nije dovoljno.