Бјелско-Бјала – град у планинама

Град окружен планинама, препун историје, прелепе архитектуре, богате културе, младих људи и предузетника…

Највреднији ресурс Бјелско-Бјале јесте брдовито подручје на коме се простире, у подножју планинског венца Бескиди. Овде почињу бројне планинске стазе које воде до врхова Шинђелња, Климчока и Денбовјенца. Зима је савршена за скијање, сноубординг и санкање, а лето за шетње, вожње бицикла и јахање. Искусни бициклисти усавршавају своје вештине на изазовним ендуро планинским стазама. Оближња језера и читава околина прави су рај за поморце, ваздухопловне једриличаре, змајаре и параглајдисте.

Положај града, на подједнакој удаљености од Варшаве, Беча, Прага и Будимпеште, погодан је за економски напредак. Вековима гомилано садашње богатство града резултат је одрживог пословног и индустријског раста. Млади овде могу наћи могућности за студирање на Државном универзитету у Бјелско-Бјали или на неком од приватних, где се студенти образују за области попут ИТ-а, менаџмента или банкарства.

Често називан Малим Бечом, Бјелско-Бјала дугује свој архитектонски сјај бечким архитектама који нису штедели таленат да издигну неоренесансне и необарокне куће у граду. Католичке и евангелистичке цркве, као и место некадашње синагоге, представљају живо сведочанство савремене историје града. Бјелско је место у коме је постављена прва трамвајска линија у овом делу Европе и одавде су се извозиле најквалитетније вунене тканине по читавој Европи и шире.

Стари град са својим замком изузетно је популаран, док је Староградски трг препун живота који одзвања музиком и жамором туриста и становника који седе у цвећем украшеним баштама кафића. Некада град стотину индустрија, данас публику привлачи фестивалима попут Фестивала градова партнера, Фестивала пољских композитора, Међународног фестивала оргуљске музике, Џез фестивала Bielska Zadymka Jazzowa, Међународног луткарског фестивала, Фото Арт фестивала, Фестивала сакралне музике Sacrum in Musica, релија олдтајмера, као и многобројним догађајима под ведрим небом.

Бјелско-Бјала је град добар за учење, рад и одмор. Град за живот!