Бар – град на две чаробне обале

Бар је смештен у југоисточном делу Црне Горе на обалама Јадранског мора и Скадарског језера и захвата површину од 505 км2. Будући да је једини црногорски град са две подједнако лепе обале, морском дугом 46 км са 9 км плажа и језерском дугом 65 км, с правом је назван град на две чаробне обале. Панорамска рута „На двије чаробне обале” дуга 115 километара са седам видиковаца – одморишта у атрактивном залеђу барске општине, прожима ове две обале пружајући јединствени увид у спој нетакнуте природе и културног наслеђа.

Подручје ове општине обухвата осам туристичких места: Чањ, Сутоморе, Шушањ, Бар, Стари Бар, Добра вода, Утјеха и Вирпазар, са веома атрактивним плажама. Бродске линије које у току сезоне свакодневно повезују Бар са Баријем, возови који саобраћају за Подгорицу и Београд, аеродроми у Тивту и Подгорици и Јадранска магистрала чине да је Бар и данас веома важно саобраћајно чвориште.

Барска средина позната је по мултинационалној и мултиконфесионалној структури становништва са изграђеним стандардима толеранције у међуљудским односима, који се могу окарактерисати као „склад остварен кроз различитости”.

Општина Бар има преко 30 споменика културе. Њен најзначајнији део је Стари Бар који постоји више од 2.500 година и представља јединствену синтезу Медитерана и Оријента.

Током целе године, а посебно у туристичкој сезони, на барским позорницама организују се бројне културно-забавне и спортске манифестације. Међу њима издвајају се: Љето са звијездама, Ноћ Великог Пијеска, Веча Шушања, Спичанско Вече, Фестивал Грожђа, Барски љетопис, Фестивал вина и укљеве, Коштанијада, Маслинијада…

Прави барски куриозитет представља маслина стара преко 2.245 година, и сматра се једним од три најстарија стабла у Европи. Легенда говори да су се око маслине одржавали скупови завађених породица, на којима би долазило до њиховог помирења, па се и место на коме се налази зове Мировица.

Посебну атракцију представља Скадарско језеро са својим културно-историјским споменицима, живописним насељима, богатом флором и фауном, које крстарење и посматрање птица чине изузетним доживљајем. Изнад језера налази се видиковац са којег се пружа јединствен панорамски поглед на песковите плаже, кестенове шуме и разбацана острва – популарно названа „горице” са манастирима из XIV века. Кањони Међуреч, Бунари и Сува ријека једни су од најатрактивнијих у Црној Гори и прави рај за љубитеље активног одмора и кањонинга.