Рок за измену Статута града Крагујевца девет месеци

Одборници Скупштине града на данашњем 19. редовном заседању прихватили су предлог за доношење Статута града Крагујевца, на чијој ће изради у наредних шест месеци радити 14 чланова Комисије. На измену Статута обавезује Закон о локалној самоуправи који је ступио на снагу 28. јуна. За тај посао законодавац је одредио рок од девет месеци.

Закон је према речима Мирослава Петрашиновића председника Скупштине града и председника Комисије донео читав низ новина које морамо да имплементирамо у Статут.

То је веће учешће јавности у одлучивању о битним питањима као што су иневстициони пројекти односно трошкови. Овај Закон, за разлику од претходног, јасно дефинише улогу месних заједница и избор чланова Савета, а велику пажњу поклонио је и међуопштинском удруживању у циљу решавања одређених проблема, оснивању заједничких служби или јавно – комуналних предузећа. Законом је дефинисан и број чланова Градског већа као и број помоћника градоначелника с тим што се Крагујевац уклапа у дефинисане стандарде. Очекујем, рекао је Петрашиновић, да ће Комисија квалитетно и у предвиђеном року обавити свој посао.

На данашњој седници усвојен је и извештај Јована Рвовића ликвидационог управника Градске стамбене агенције, као и сва остала документа неопходна да се агенција избрише из Привредног регистра, с обзиром на то да су у међувремену повериоци исплаћени и сви дугови измирени.

Одборници Скупштине града усвојили су и предлог одлуке о обезбеђивању јавног осветељења. Ова одлука, према речима Владимира Максимовића члана Градског већа за комуналне делатности, равномерни и одрживи развој, само је увод у озбиљан пројекат реконструкције јавне расвете који ће омогућити озбиљне уштеде у буџету. Увођењем нове лед расвете може да се оствари уштеда између 50 и 60 посто, а уграђивањем система даљинског управљања, прилагођавањем осветљености условима и катагоризацији путева, уштеда може да се повећа и до 70 посто.

Одговарајући на примедбе опозиције да град није довољно осветљен, градоначелник Радомир Николић је подсетио да су рачуни за уличну расвету 2013. и 2014. године износили око 120 милиона динара. Годишњи трошкови данас износе преко 220 милиона динара, што значи да је у функцији дупло више сијалица. У прилог томе и податак да је тадашње Предузеће за изградњу града у евиденцији имало 13 500 сијаличних места. Пописом и катастром јавне расвете утврђено је да Крагујевац има чак 22 000 сијалична места.

Поред тога, на седници је утврђен престанак мандата проф. др Александри Јанковић са Изборне листе АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ – СРБИЈА ПОБЕЂУЈЕ због поднете оставке и потврђени мандати Валетнини Гајовић и Драгану Илићу, са исте Изборне листе.

На данашњој седници за директора Јавног стамбеног предузећа именована је Снежана Ћирковић дипломирани економиста из Краљева.