Пројекат под називом „Вештачка интелигентна платформа за подршку ученицима проценом њихових вештина извођења кроз предиктивне моделе креиране на основу њихових вештина писања“ (An artificial intelligent platform to support students by assessing their performance skills through predictive models created from their writing skills - AISE), финансиран од стране ERASMUS+ програма, започет је уводним састанком Града Крагујевца, Универзитета у Крагујевцу и још шест партнера из Хрватске, Грчке и са Кипра.

Пројекат AISE има за циљ развој платформе која ће примењивати технике базиране на вештачкој интелигенцији. Образовна заједница ће користити платформу за аутоматизовано оцењивање вештина средњошколаца употребом алгоритама за предикцију. Различите технике базиране на вештачкој интелигенцији биће примењене на неструктурирани текст сакупљен од наставника из Грчке, Кипра, Хрватске и Србије, а ради издвајања образаца и увида за обезбеђивање платформе за предикцију.

Главне активности везане су за научна и истраживачка испитивања есеја средњошколаца. Користиће се технологије вештачке интелигенције, како би се произвели, оценили и валидирали веома примењиви модели. Проблем са којим се суочавају наставници везан је за општу процену вештина њихових ученика. Од велике је важности да се на одговарајући начин искористе сви доступни подаци како би се створила најбоља доступна процена ученика о њиховим личним вештинама и навикама. Примена предиктивних модела из технологија заснованих на вештачкој интелигенцији може подржати школу, наставнике и образовну заједницу да креирају нове врсте мера за мерење учинка ученика.

Резултати пројекта биће: креирање образовног материјала за оцењивање вештина средњошколаца из четири европске земље, дизајнирање и примена модела за обраду података заснованих на различитим техникама вештачке интелигенције, креирање низа предиктивних модела за оцењивање вештина ученика, као и заједнички развој и примена платформе која ће бити коришћена за регистрацију сакупљеног материјала.

Партнери:

Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Πρέβεζας, Грчка - координатор

Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Грчка

Универзитет у Крагујевцу, Србија

Свеучилиште у Ријеци, Хрватска

Град Крагујевац, Србија

Министарство знаности и образовања, Хрватска

Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος, Грчка

DouMag Ltd, Кипар

Γ' ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ, Кипар

Укупна вредност пројекта износи 400.000 €.

Предвиђено трајање пројекта је до краја 2026. године.