Град Крагујевац је поднео пријаву на Јавни позив за доделу пакета подршке јединицама локалне самоуправе за унапређење социјалне заштите и изабран је за добијање пакета подршке за унапређење социјалне заштите. Град Крагујевац је један од учесника пројекта, у оквиру ког ће се у првој фази спровести мапирање услуга у области социјалне заштите и мапирање нових услуга путем јавно доступних упитника. Упитници су израђени тако да су усмерени првенствено на пружаоце услуга, на кориснике Центра за социјални рад, ширу јавност и на кориснике услуга који су обухваћени лиценцираним пружаоцима услуга у нашем граду. Ово истраживање ће помоћи да се након објављених резултата, изради програм за унапређење социјалне заштите у Крагујевцу. Линк ка упитнику: https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=4DRwE2rKQEKHn-Ed2k16KBusQAfWY-lHudUsNsqvRnFUN01DMURJODU5RThTQUFKRUw5MDRJNDZLMy4u

Подршка одрживим услугама социјалне заштите у заједници и политикама укључивања на локалном нивоу је трогодишњи пројекат који финансира Европска унија у оквиру ИПА 2020, укупне вредности 6,5 милиона евра. Уговорно тело је Министарство финансија – Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније, надлежно министарство за реализацију пројекта је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, док је Стална конференција градова и општина (СКГО) задужена за имплементацију пројекта.

Реализацијом овог пројекта биће створени услови за унапређење квалитета и обима услуга социјалне заштите и подстицање инклузије угрожених и маргинализованих група, посебно ромске популације на локалном нивоу, што ће допринети побољшању ефикасности политика социјалног укључивања како би се подстакле једнаке могућности и активно учешће жена и мушкараца.

Предвиђене активности усмерене су и на реализацију циља:

Циљ 1 - Унапређени правни, финансијски и институционални механизми за одрживо планирање и имплементацију социјалне заштите на локалном нивоу

Прва група активности у оквиру овог циља биће усмерена на хоризонталну подршку систему социјалне заштите на нивоу локалне самоуправе. У оквиру ових активности, а у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Покрајинским секретаријатом за социјалну политику, демографију и равноправност полова и Републичким и Покрајинским заводом за социјалну заштиту, радиће се на изради стандарда, методологија и модела који ће служити као основа за интензивнији и уравнотеженији развој услуга социјалне заштите у јединицама локалне самоуправе.

Овај циљ предвиђа  стручну подршку СКГО за успостављање или унапређење локалног система социјалне заштите. Подршка ће бити реализована у складу са методологијом општинског пакета подршке коју је СКГО развила и примењује дужи низ година. Пет од двадесет подржаних локалних самоуправа добиће додатну подршку за развој „нових механизама“, односно специфичних аспеката система социјалне заштите.

Изабране локалне самоуправе имаће могућност добијања финансијске подршке за финансирање једне (или више) одабране, неопходне услуге социјалне заштите, са фокусом на услуге које доприносе деинституционализацији и које су посебно важне за квалитет и даљу одрживост система социјалне заштите.