Пројекат „Шумадија CONNECT: Подстицање територијалног развоја кроз иновације и валоризацију културног наслеђа“

Дана 20. јуна 2024. године потписивањем Уговора о донацији број: UNOPS EUPROPLUS-2024-Grant-060 између Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља и Канцеларије Уједињених нација за пројектне услуге – UNOPS отпочела је реализација пројекта „Шумадија CONNECT – Подстицање територијалног развоја кроз валоризацију културног наслеђа и иновације“.

Укупна вредност пројекта је 1.798.561,53 долара, учешће Програма ЕУ ПРО Плус је 71,34% односно 1.283.028,78 долара, док је учешће партнера 28,66% односно 515.532,75 долара.

Општи циљ пројекта је да се допринесе одрживом развоју и бољој позиционираности Шумадијског округа, као атрактивне и просперитетне области у Србији и Европској унији јачањем урбаног идентитета територије путем заштите културно-историјског наслеђа и вредновањем кроз културу, образовање и зелену екомонију, као и подстицањем иновација и креативних индустрија.

Очекивани резултати пројекта су:

• Реконструисана и опремљена зграда бивше Друге техничке школе у Крагујевцу.
  • Уређен плато испред зграде бивше Друге техничке школе у Крагујевцу.
  • Успостављен креативно-едукативни центар и опремљен специјалном опремом и материјалима за иновативне и креативне радионице и курсеве.
  • Креиран курс на тему примене принципа циркуларне економије у уметности и креативним индустријама.
  • Инсталиран интерактивни панел са промоцијом железничког наслеђа општине Лапово и значаја железничког раскршћа у развоју округа.
  • Успостављено тело за управљање културно-историјским наслеђем урбаног подручја Града Крагујевца и Општина Шумадијског округа.
  • Израђен план заштите и валоризације културно-историјског наслеђа урбаног подручја Града Крагујевца и Општина Шумадијског округа.

Пројектни партнери:

1. Регионална агенција за економски развој Шумадије и Поморавља,