Пројекат „У част прошлости, обликовање будућности: Израда студије предизводљивости за ревитализацију Машинске радионице у Војнотехничком заводу (ВТЗ), Крагујевац“

Дана 20. јуна 2024. године потписивањем Уговора о донацији број: UNOPS EUPROPLUS-2024-Grant-063 између Града Крагујевца и Канцеларије Уједињених нација за пројектне услуге – UNOPS отпочела је реализација пројекта „У част прошлости, обликовање будућности: Израда студије предизводљивости за ревитализацију Машинске радионице у Војнотехничком заводу (ВТЗ), Крагујевац“.

Укупна вредност пројекта је 171.650,00 долара, учешће Програма ЕУ ПРО Плус је 79,32% односно 136.150,00 долара, док је учешће Града Крагујевца 20,68% односно 35.500,00 долара.

Општи циљ пројекта је да се допринесе стварању услова за интеграцију индустријског наслеђа у живот локалне заједнице и подстицање социо-економских развојних процеса на територији. Пројекат подразумева израду претходне студије изводљивости за ревитализацију Машинске радионице у оквиру Војнотехничког института у Крагујевцу. Ова иницијатива има за циљ да донесе значајне користи урбаном пејзажу града, позитивно утичући на становнике, пословни сектор, туризам и организације цивилног друштва, чиме се подстиче унапређење урбаног развоја и ангажовање свих заинтересованих страна.

Очекивани резултати пројекта су:

• Израђена и усвојена Претходна студија изводљивости за ревитализацију Машинске радионице у Војнотехничком институту са креираним 3Д дизајном за презентацију студије.
  • Спроведена кампања подизања свести, промоције и видљивости за заједницу.
  • Организација две међународне конференције и две јавне презентације.
  • Формирано саветодавно тело које заступа интересе пословног и цивилног сектора.

Пројектни партнери:

1. Регионална агенција за економски развој Шумадије и Поморавља,
  2. Универзитет у Крагујевцу,
  3. Завод за заштиту споменика културе Крагујевац,
  4. Арсенал Фест и
  5. Републички завод за заштиту споменика културе.

Рок за имплементацију пројекта је 15 месеци, односно до 22. септембра 2025. године.