Ванредна ситуација у Крагујевцу, у последњих пет година, проглашавана је два пута: у јуну 2019. године због великих падавина и други пут због пандемије корона вируса. Ова друга трајала је 11 месеци, од јуна 2020. до маја 2021. године. У Шумадији је у августу 2021. уведена и ванредна ситуација на делу општине Топола и то због због прекомерне потрошње воде.

Ванредна ситуација се проглашава када су ризици и претње или настале последице катастрофе по становништво, материјална и културна добра или животну средину таквог обима и интензитета да њихов настанак или последице није могуће спречити или отклонити редовним деловањем надлежних органа и служби, због чега је за њихово ублажавање и отклањање неопходно употребити посебне мере, додатне снаге и средства уз појачан режим рада, објашњава Зоран Кочовић, начелник Управе за ванредне ситуације у Крагујевцу.

Ова Управа је део Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије, који има укупно 27 организационих јединица. Поред Крагујевца, Управе за ванредне ситуације успостављене су још у Београду, Нишу и Новом Саду,  а постоји и 23 одељења за ванредне ситуације у градовима Србије. “Сектор за ванредне ситуације обједињује све постојеће ресурсе у заштити, спасавању и реаговању у ванредним ситуацијама, али и унапређује способност читаве нације како да превентивно делује на ризике, тако и да одговори на изазове и ублажи последице ванредних ситуација”.

Представник Управе за ванредне ситуације ангажован је и у Градском штабу за ванредне ситуације, чије се надлежности не односе само на прилике и неприлике када је та мера на снази. Рецимо, Градски штаб је пред почетак овогодишње зимске сезоне, на редовном заседању, разматаро и усвојио извештај о припремљености зимске службе, након чега је објављено да је “град спреман за зиму”.

Кочовић објашњава да град послове одржавања путева другог приоритета поверава ЈКП Шумадија, предузећу које је у обавези да изради план рада зимске службе за тај временски период.

Они чисте и одржавају путеве другог приоритета, док је за путеве првог приоритета надлежно Предузеће за путеве. У случају да дође до великих снежних падавина, таквих да њихови капацитети не могу да очисте путну инфраструктуру, јавно предузеће се обраћа Градском штабу за ванредне ситуације. Процењујемо ситуацију на терену и ангажујемо додатне снаге. То су јавна предузећа или друга предузећа оспособљена за заштиту и спасавање и уколико је потребно, а на основу наредбе Штаба, ангажујемо их на терену, објашњава Кочовић.

Тако су, подсећа Кочовић, прошле године у чишћењу снега биле ангажоване машине ЈКП Водовод и канализација, Еенергетике и Корман пута. И то само у току 48 сати.

Начелник Управе за ванредне ситуације у Крагујевцу сматра да је информисање у кризним ситуацијама веома важно и да је однос сарадње и отворености према медијима од великог значаја.

Грађани морају да буду обавештени о свему што се дешава на територији Крагујевца, али и Шумадије, коју покрива Окружни штаб за ванредне ситуације. Важно је да новинари, који ће то да пренесу грађанима, имају праву информацију. Наш циљ је да не буде панике и да грађани буду адекватно информисани о ситуацији на терену.

Кочовић објашњава да постоји и отворени телефон за грађане. У склопу Управе за ванредне ситуације у Крагујевцу функционише и Оперативни центар, који ради 24 сата. Број телефона на који грађани могу да пријаве било какав проблем је 034 1985. И на основу њихове пријаве, реаговаћемо. Уколико пријава није у нашој надлежности, проследићемо је надлежним службама које су у сваком тренутку спремне да одреагују на захтеве грађана.

Кочовић истиче да Гардски штаб, као и Сектор за ванредне ситуације располажу и људским ресурсима и опремом за све прилике које изискују њихов ангажман. Баве се и заштитом од пожара, елементарних непогода, неексплодираних убојитих средстава…

Било би добро да све што примете на терену, грађани пријаве Оперативном центру, а наше екипе ће свакако доћи до њих. Молба је и да сви будемо стрпљиви, нарочито кад дође до великих атмосферских падавина. У Крагујевцу постоје критичне тачке, јер наша канализација не може да прими сву воду. Те критичне тачке су код “Роде”, у насељу Илићево… У случају обилних падавина за пар минута имамо стотине позиве. Наше екипе крећу по приоритету и пријавама и одазваће се свакој пријави, али морамо у таквим ситуацијама да имамо и стрпљења, напомиње Кочовић.

Рад Управе за ванредне ситуације у Крагујевцу требало да буде унапређен изградњом нове зграде, за коју је средином новембра положен камен темељац. Министарство унутрашњих послова обезбедило је неопходна средства, док је град уступио парцелу у близини Шумадија сајма, за нову зграду, површине 2.700 квадратних метара, у којој ће бити смештена Управа за ванредне ситуације и Ватрогасно-спасилачка бригада. Према речима министра  унутрашњих послова, Братислава Гашића,  када буде завршен 2024. године, то ће бити један од најсавременијих и најопремљенијих ватрогасно-спасилачких објеката у Србији и од великог значаја за цео Шумадијски управни округ.

Текст је настао у оквиру пројекта  “За редовно информисање у ванредним ситуацијама: Информација пре свега” који спроводи удружење Res Publika. Овај пројекат је добио подршку пројекта Владе Швајцарске „Заједно за активно грађанско друштво – АЦТ  ”, који спроводе Helvetas Swiss Intercooperation и Грађанске иницијативе Мишљење које је изнето у овом тексту је мишљење аутора и не представља нужно и мишљење Владе Швајцарске, Helvetasa или Грађанских иницијатива.