У присуству представника амбасада Велике Британије, Канаде и Аустралије, Татјане Миленковић, помоћнице министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, представника Црвеног крста и образовних и здравствених установа и институција, обележенa је 108. годишњица смрти др Елизабет Рос.

Обележавању овог значајног дана за град Крагујевац присуствовала је госпођа Луиз Милер, ауторка биографије „Наш брат“ о Енглескињи Флори Сендс, јединој жени из Западне Европе која је учествовала у Првом светском рату борећи се раме уз раме са српским војницима. Надахнута животом и истакнутом војном каријером Флоре Сендс, госпођа Луиз Милер се посветила изучавању биографија осталих Британки које су почетком 1915. године биле део војно-медицинске мисије у Србији, а међу којима су др Елизабет Рос и болничарке Мејбел Дирмер и Лорна Ферис.

Посебно је значајно што је на обележавање годишњице смрти др Елизабет Рос дошла госпођа Луиз Милер са својом породицом, рекла је Биљана Илић Стошић, начелница Шумадијског управног округа. Њен син ће имати прилику да види да ми, негујући културу и традицију сећања на дела и жртву ових храбрих и племенитих Британки, нашу децу учимо алтруизму и емпатији. Веома је важно да у овим временима човек помогне другом човеку, да га разуме и да не буде равнодушан на његову бол и патњу, поручила је Илић Стошић.

Град Крагујевац негује сећање на британску лекарску мисију која је 1915. године помагала нашим војницима и нашем народу, истакао је Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града Крагујевца. Данас се сећамо ове три храбре девојке које су се одважиле да пређу хиљаду километара од своје куће како би лечиле српке војнике и становништво. У овим временима, када имамо земљотресе и ратове, када људи са разних меридијана из земаља широм света долазе да помогну онима који су у невољи, веома је важно да се величају овакви светли примери хуманости.

Нашем народу, људима које нису ни познавале, оне су дале своје знање и искуство, све што су стекле и научиле током свог кратког живота. Велика жртва коју су положиле остаће заувек у срцима и сећању свих Крагујевчанки и Крагујевчана. То је оно чему учимо нашу децу да знају да су хуманост, племенитост, пожртвовање и љубав према другом човеку узвишене вредности и темељи на којима ми градимо наше друштво, поручио је Петрашиновић.

За моју породицу и мене је изузетна привилегија што смо данас овде, рекла је Луиз Милер. Др Елизабет Рос је преузела одговорност и бригу о шест одељења у болници у којој су се лечили пацијенти заражени тифусом, иако је знала да ће то сигурно значити њену смрт, јер је стопа смртности од тифуса била око 70 процената. Била је невероватно храбра. Сматрам да је изванредно да се 108 година након њене смрти, упркос свим потешкоћама са пандемијом и другим проблемима, људи из Крагујевца сећају ње, из године у годину.