Крагујевац је један од градова у којима се у организацији Удружења ветерана 72 специјалне бригаде под покровитељством Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања а поводом годишњице Кумановске битке, одржава трибина ''110 година Кумановске битке’’.

Организаторе и учеснике трибине, представнике борачких удружења, удружења за неговање традиција, потомке погинулих српских војника, представнике образовних и установа културе и ученике средњих школа и гимназија, у име града поздравио је Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града.

Велико је задовољство што је Крагујевац један од градова у коме се обележава 110 година од Кумановске битке, једне од најзначајнијих битака у историји српског народа. Велика победа код Куманова била је прва српска победа у Првом балканском рату и означила је скори крај турске владавине на Балкану, рекао је Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града. Србију данас не бранимо војном стратегијом и неустрашивим јуришима, већ нашу земљу чувамо у миру, мудром политиком државног врха, јер губитке и нове жртве не желимо, а да се сећамо догађаја, борби и јунака наше историје који су нам данашњи мир и слободу донели морамо  и то је наша обавеза и одговорност према будућим генерацијама, истакао је Петрашиновић.

Кумановска битка била је прва битка вођена у Првом балканском рату, 23. и 24. октобра 1912. године између српске и турске војске и историјска је тачка у вишевековном рату са Турском и коначно ослобођење Старе Србије, али и почетак новог поглавља српске историје.

Прва победничка битка у Првом балканском рату била је Кумановска битка и ове године обележавамо почетак и завршетак Првог балканског рата у којем је тежиште била Кумановска битка, казао је генерал Милорад Ступар, председник Удружења ветерана 72 специјалне бригаде. Одржавањем трибина у градовима из којих су дивизије војске учествовале у ратовима 1912. и 1913. године у ослобађању старе Србије или Јужне Србије, Косово и Метохију, од отоманске војске и изашли на јадранско море у реону Скадра, Елбасана и Драча, желимо да младима покажемо величину српског народа и српске војске.

Генерал Ступар је истакао да је Кумановска битка извојевана на тактичком нивоу српске војске и њених старешина у то време под командом начелника Генералштаба Војске Краљевине Србије, војводом Радомиром Путником, највећим војсковођом Првог светског рата и српске ратне историје. На трибини је било речи и о монументалном споменику Кумановској бици у славу и част погинулим српским војницима на Зебрњаку који је почетком Другог светског рата порушен и да је прилика да се споменик обнови.

Након одржане трибине у Свечаном салону зграде Градске управе постављена је изложба ''Куманово за Косово 110 година'' посвећена 110. годишњици Кумановске битке.