У оквиру пројекта "Оснаживање и квалитетна инклузија, кроз помоћ, информисање и подршку самосталном животу у локалној заједници" који реализује Центар за самостални живот ОСИ Крагујевац, партнерима на пројекту Центру за развој услуга социјалне заштите „Кнегиња Љубица“ и Центру за породични смештај и усвојење Крагујевац уручена је опрема. Тим поводом са др Миленом Стојановић, председницом Центра за самостални живот ОСИ, директорке партнерских институција, Ана Милетић Вучковић и Славица Новаковић, потписале су уговоре о примопредаји.

Пројекат се реализује уз финансијску подршку Европске уније, у оквиру програма ЕУПРО Плус, који спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС) у Србији, а на територији града Крагујевца, партнерски га реализујемо са Центром за развој услуга социјалне заштите „Кнегиња Љубица“ Крагујевац и Центром за породични смештај и усвојење Крагујевац, каже др Милена Стојановић, председница  Центра за самостални живот ОСИ. Пројекат је усмерен на повећање квалитета и одрживост услуга социјалне заштите које се пружају особама са инвалидитетом на локалном нивоу, посебно у периодима повећаних потреба као што су пандемије или друге ванредне ситуације, објашњава др Стојановић.

Обезбеђена опрема, дидактички материјал (играчке), аутоседишта и инхалатори, намењени су корисницима услуге “Предах хранитељство”, коју кроз пројекат пилотира Центар за породични смештај и усвојење Крагујевац. Центар за пружање услуга социјалне заштите „Кнегиња Љубица“ пружаће услугу Помоћ у кући за особе са инвалидитетом и за потребе пружања те услуге у оквиру пројекта обезбеђени су мерачи притиска, нивоа шећера у крви, бесконтактни термометри, УВ гермицидне лампе за дезинфекцију и стерилизацију простора у коме бораве корисници.

Ана Милетић Вучковић, директорка Центра за породични смештај и усвојење каже да је Предах хранитељство пилот пројекат који представља облик специјализованог хранитељства за релаксацију и очување билошких и хранитељских породица деце и младих са сметњама у развоју и то кроз боравак у породицама до највише три дана у току месеца. Центар за породично хранитељство и усвојење као установа регионалног типа, подсетила је директорка Милетић Вучковић, обухвата 540 деце на смештају у 350 хранитељских породица а у оквиру овог пројекта обухваћено је 20 деце и младих са сметњама у развоју и са инвалидитетом који ће повремено бити смештени у 10 специјализованих хранитељских породица кроз услугу Предах смештаја. Опрема коју смо добили - дидактичка средства, аутоседишта и инхалатори биће уручене тим породицама.

На основу предлога свих удружења лица са инвалидитетом на територији града Крагујевца, обишли смо лица која су показала интересовање за услуге те је сачињена предлог листа корисника услуге Нега и помоћ у кући. Следећи корак је, објашњава Марина Милошевић, руководилац Службе за одрасле и старије у Центру Кнегиња Љубица, на пројекту ангажована као стручни радник, ангажовање геронто домаћица на терену. Добијена средства за заштиту на раду, заштитне маске дезифицијенси, рукавице, апарати за мерење шећера у крви, мерење крвног притиска и све оно што нам је неопходно и за заштиту корисника и запослених, значајно ће унапредити услуге Помоћ и нега у кући за још 14 корисника са територије града Крагујевца, рекла је она, истичући да је тренутно на месечном нивоу у Центру око 110 корисника.