Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, градоначелник Никола Дашић и висока делегација Европске банке за обнову и развој (EBRD) као партнери на пројекту модернизације система даљинског грејања у Крагујевцу, обишли су Енергетику, како би се уверили у ефекте рада новог постројења које као енергент користи гас.

Сумпор и пм честице елиминисани су у потпуности, а остали елементи су испод еколошких стандарда, казао је градоначелни Дашић и нагласио да је најважније што су наши суграђани који живе у најугроженијим деловима града презадовољни и да више не брину какав ваздух удишу њихова деца. Истакавши да су током обиласка затекли ситуацију на коју нису навикли јер више нема чађи и дима, он је казао да је ово јако значајан и један од највећих пројеката за Крагујевац, а свакако највећи еколошки пројекат имајући у виду да се овим питањем нико није бавио више од пет деценија. Велики је добитак за град Крагујевац због чега неизмерну захвалност дугујемо председнику државе Александру Вучићу који је на нашем првом састанку у мандату, рекао је градоначелник Дашић, схватио неопходност да се Крагујевчани спасу од чађи, али и министарки Ирени Вујовић и тимовима у министарству са којима смо изузетно брзо и ефикасно успели да завршимо пројекат, чија реализација, иначе, може да траје много дуже.

Ово је изузетно значајан пројекат за Министарство заштите животне средине, вредан 18 милиона евра. У замену котлова инвестирано је 15 милиона евра а чека нас још санација и затварање депоније пепела која кошта три милиона евра, казала је министарка Вујовић. Пепела више неће бити и искористиће се за изградњу локалних путева. Први за који ће бити коришћен, је пут ка Бешњаји. Овим пројектом у потпуности смо поштовали циркуларну економију и принципе зелене агенде, што нам је био један од приоритета, поручила је министарка Вујовић.

Старо постројење које је користило угаљ као енергент годишње је емитовало 500 тона сумпора, а новим постројењем на гас он је у потпуности елиминисан. Смањење угљеникових оксида је преко 70 %, а пм честица уопште нема, казао је Андреја Илић, директор Енергетике. Он је додао да су корисници ове комуналне услуге новом котларницом добили много поузданије и ефикасније грејање уз минимални еколошки одраз, а радници постројење које им обезбеђује максималну сигурност и поузданост при раду.