У Крагујевцу је данас одржана обука за овлашћена лица за заштиту података о личности из локалних самоуправа шумадијског округа и Града Крагујевца о спровођењу Закона о заштити података о личности. Обуку за више од 40 запослених у јавним управама и представника јавних установа у присуству Милана Мариновића, Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности реализовали су његови сарадници.

Обука се у градовима Србије реализује уз подршку мулти-донаторског пројекта „Подршка јачању владавине права у Републици Србији“, ЕУ за борбу против корупције и за основна права, финансираног од стране ЕУ и немачког Савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ), а за чију имплементацију је задужен Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ).

Реч је о пројекту који је покренут прошле године уз подршку ГИЗ-а и који ће трајати наредних 29 месеци, а који обухвата више сегмената међу којима је обука за све оне који су заитересовани о теми заштите података о личности а пре свега за лица која су одређена, од послодавца, за заштиту података о личности у 15 градова и општина Србије, казао је Милан Мариновић, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности. Други сегмет је одржавање панел дискусија и трибина на којима ће се причати о заштити података о личности, о актуелностима, заштити права, примени закона. У току ове године одржаћемо и две међународне конференције са учешћем стручњака и експерата из Европе а на тему видео надзора на јавним просторима, трговима и улицама градова, док ће друга бити одржана на јесен на тему усклађивања свих других прописа са Законом података о личности када је у питању обрада података о личности и све то у циљу подизања свести о значају заштите података о личности.

Значај заштите личних података, пристанак на њихову обраду, сврха законите и оправдане обраде и преноса, као и утврђивање јавног и легитимног интереса за обраду, само су неке од тема у жижи интересовања јавности. Циљ обуке је да се лица за заштиту података о личности или лица које одреде руковаоци и обрађивачи података о личности, упознају са актуелним законским решењима у Републици Србији и правилно примењују Закон о заштити података о личности донет 2019. године, а који је у потпуности усаглашен са законима ЕУ.