Град Крагујевац, добитник је још једног признања за унапређење родне равноправности које је др Гордани Дамњановић, чланици Градског већа за здравствену и социјалну заштиту уручила Маја Гојковић, потпредседница Владе и председница Координационог тела за родну равноправност у Палати „Србија“ на конференцији „Локални механизми за родну равноправност - примена начела родне равноправности на локалном нивоу“. Конференцију су организовали Координационо тело за родну равноправност Владе Републике Србије и UN Women у сарадњи са Делегацијом Европске Уније у Србији.

После плакете Лого равноправности коју додељује Повереник за заштиту равноправности, град Крагујевац добио је и Годишње признање за унапређење ове области на локалном нивоу које додељује Координационо тело за родну равноправност Србије.

Признање је добијено на основу потпуно нове категорије - безбедност у заједници, коју град Крагујевац спроводи у оквиру пројекта „Сигурност жена и девојчица у јавном простору“. Град је прошле године спровео безбедоносну шетњу, мапирао небезбедна подручја и добио грант захваљујући којем ће бити постављено осветљење поред Креативног парка на простору где се налази картинг стаза, појаснила је Дамњановић.

Апсолутни приоритет националних стратегија и нашег Локалног акционог плана је нулти степен толеранције према сваком облику насиља и сигурност жена и девојчица увек и на сваком месту. Кроз стратешка докуменат трудићемо се да реализујемо не само безбедност жена и девојчица већ да радимо на побољшању положаја жена у нашем друштву, што се пре свега односи на Ромкиње, жене жртве породичног насиља, девојке које излазе из хранитељских породица, жене на руралном подручју и старију женску популацију. Унапређењу читаве области значајно доприноси компонента социјалног предузетништва којом се помаже теже запошљивим категоријама жена да се лакше економски остваре, јер је економска независност, истиче Дамњановић, пут ка самосталности. На нама је као друштвено одговорној заједници да им пружимо подршку у области здравства, социјалне заштите, и едукацијама помогнемо да унапреде своја знања како би искористиле све могућности које већ постоје у систему, а за које немају довољно информација.

Иначе, по усвајању законске регулативе, град Крагујевац је, подсетила је Дамњановић, конституисао сва тела, Савет и Комисију за родну равноправност, усвојиo Локални акциони план до 2024.године, затим Правилник за превенцију повреда принципа родне равноправности и учествововао у реализацији бројних активности чији је циљ равноправнији однос и положај жена у нашем друштву.