Програм Уједињених нација за развој (УНДП) и Фондација БФПЕ за одговорно друштво организовали су радионицу под називом „Насиље над женама – шта можемо да учинимо?“ чији је циљ активније ангажовање одборница Скупштине града Крагујевца у процесу доношења одлука у домену политика које се тичу родно заснованог насиља.

С обзиром на чињеницу да је од почетка ове године девет жена у нашој земљи изгубило живот у партнерском насиљу, кључни је моменат за овакав дијалог и радионицу са овом тематиком, истакла је др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. Град Крагујевац помно прати и изузетно подржава ову тему. Стратешка документа су усвојена правовремено, а формирана су и радна тела која се баве овом облашћу. Релиценцирали смо услугу Сигурне куће која је у граду Крагујевцу на регионалном нивоу капацитета десет корисница.

Најважније је питање праве и благовремене информисаности жена жртава породичног, односно, партнерског насиља – физичког, психичког, емоционалног, сексуалног, како би се оне оснажиле да пријаве насиље. Када говоримо о теми пријављивања насиља, око 2300 предмета је било током претходне године у Центру за социјални рад, од чега је око 600 процесуирано и пријављено, што је пад за осам процената у односу на претходну годину. Помаци су мали, али изузетно важни.

Град Крагујевац је добитник признања „Лого равноправности“ за 2022. годину и признања од стране Координационог тела за родну равноправност за 2021. и 2022. годину. Као јединица локалне самоуправе, од 2010. године Град има ревидирани Протокол о интерсекторској сарадњи, који је први пут донешен 2008. године.

Чврсто смо сви у систему повезани и размењујемо информације, рекла је др Дамњановић. Сви знамо шта је наш задатак и шта је потребно учинити. Остаје део који је непокривен, а тиче се жена до којих је веома тешко допрети. То су жене на сеоском подручју, жене које су вишеструко маргинализоване и жене са инвалидитетом и трудимо се да тај део превазиђемо на најбољи могући начин уз помоћ цивилног сектора.

Кључ и најважније компоненте за пријављивање и напуштање партнерског насиља су информисаност и економска независност, односно, самосталност жена, закључила је др Дамњановић.

Основни циљ радионице је да се кроз дебату и конструктивни дијалог између одборница сагледају најбољи начини на које оне могу да преузму активну улогу у доношењу одлука које се тичу родно заснованог насиља. Радионица би требало да послужи одборницама да лакше утврде циљеве будућих кампања јавног заговарања како би се проблеми родно заснованог насиља решавали на ефикаснији, ефективнији и одрживији начин.

Кроз ову радионицу желимо да оснажимо жене да утичу на јавне политике у смислу родне равноправности и насиља над женама, рекла је Ивана Савић Јовановић, представница Фондације БФПЕ за одговорно друштво. Желимо да се оне окупе и на овој радионици размене своја размишљања, да видимо које су њихове слабости, али и снаге, као и да сагледамо како оне могу да утичу на јавне политике, поготово на оне које се тичу насиља над женама.