„Ментално здравље старијих жена“ тема је конференције која је данас одржана на Медицинском факултету. Конференцији су присуствовали Стана Божовић, председница стручне групе Координационог тела за родну равноправност и државна секретарка Министарства за бригу о породици и демографији, Никола Дашић, градоначелник Крагујевца, Биљана Илић Стошић, начелница Шумадијског управног округа, Невена Шовић из канцеларије Популационог фонда Уједињених нација у Србији и проф. др Владимир Јаковљевић, декан Факултета медицинских наука, који су имали уводна обраћања.

Град Крагујевац може да се похвали унапређењем система за подршку особама са менталним сметњама. У складу са акционим политикама на нивоу државе, заокружили смо читав систем почев од саветовалишта „Луна“ које ради при Дому здравља Крагујевац, преко Геронтолошког центра у коме се налази Центар за деменцију до Градске организације Црвеног крста где постоји „Кутак за квалитетније старење“ и Удружења пензионера које је веома активно. У Центру за неговање услуга социјалне заштите „Кнегиња Љубица“ постоји Служба за одрасла и старија лица, која осим помоћи у кући има и дневни боравак за старије особе, у циљу унапређења квалитета живота.

Зато вас све позивам да негујемо поштовање и градимо однос са старијим особама у породици и заједници. То је изузетно важно, јер када се бринемо о менталном здрављу старијих жена, ми се у суштини бринемо о својим родитељима, о својим мајкама – казао је Дашић.

Стана Божовић, државна секретарка Министарства за бригу о породици и демографији истакла је да је министарство протеклих месец дана поводом Међународног дана жена организовало низ активности и манифестација у многим деловима Србије на теме као што су подршка женама на селу, женско предузетништво, женско стваралаштво. Ментално здравље старијих жена је такође једна од важних и незаобилазних тема у овом низу.

Жене чине већину у старијој популацији и то нам свима показује да им морамо пружати већу подршку, да их морамо разумети, јер знамо да старост са собом повлачи и друге проблеме као што су депресије, усамљеност, страх и зато је изузетно важно да смо сви заједно данас овде, да им пружимо подршку, од Града Крагајујевца, Медицинског факултета, академске заједнице, цивилног сектора, институција.

Статистике показују да су око 70% жена старије животне доби удовице, неке имају подршку породице, неке не. У односу на све те елементе оне спадају у рањиве групе друштва, и када је у питању ментално здравље, и насиље над женама и због тога им морамо сви заједно и координирано пружити подршку – казала је Стана Божовић.

Протекли период који је обележила ковид пандемија је показао колико смо сви рањиви и још више наметнуо тему менталног здравља, закључено је на конференцији.