Спомен парк “Крагујевачки октобар” расписао је данас конкурс за 22. Међународни салон антиратне карикатуре "КРАГУЈЕВАЦ 2023", саопштено је на конференцији за новинаре одржаној тим поводом. Рок за пријем радова је 18. август 2023. године а међународни жири ће 25. и 26. августа одабрати радове за излагање и објављивање у Каталогу Салона и доделити награде.

Салон се завршава отварањем изложбе у оквиру традиционалне манифестације ‘‘Бдење‘‘ 20. октобра у Музеју, рекла је Маријана Станковић, директорка Спомен парка. Право учешћа на конкурсу имају карикатуристи и ликовни ствараоци из целог света који на антиратну и тему разумевања и солидарности међу људима и народима пошаљу највише три рада, који нису награђени на другим међународним конкурсима

Укупан фонд награда је 7300 евра, а то су: Гран при “Курир мира” и награда од 1.500 евра Међународне асоцијације градова весника мира, три награде Златна, Сребрна и Бронзана које додељује Град Крагујевац као оснивач у износу од 1.000, 800 и 500 евра. Награда градоначелника Бидгошча из Пољске је 750 евра, исто толико додељује пријатељски град Инголштат, а градови пријатељи Биелско – Биала, Сирен, Питешти и Карара као партнери Салона, дају новчане награде од 500 евра. Ове године председник жирија је познати карикатуриста из Мађарске, Иштван Келемен а стални чланови су председник Савета Салона Миодраг Стојиловић и чувена имена карикатуриста из Србије Југослав Влаховић, Шпиро Радуловић и Тошо Борковић, истакла је директорка Станковић. Након отварања у Крагујевцу, салон ће гостовати најпре у градовима партнерима и другим градовима Европе и света који буду заитересовани за специфичну изложбу ангажоване уметности која проноси антиратне поруке.

Први Салон антиратне карикатуре организовала је група новинара 1981. године, деведесетих година иницијативу је преузео Град Крагујевац а од 2015. године, организација манифестације предата је Спомен парку ’’Крагујевачки октобар’’, подсетила је директорка Станковић.

Суочени са великим ратним сукобом у Украјини, који прети да прерасте у глобални са несагледивим последицама по човечанство, Савет Салона је донео одлуку да већ у марту распише конкурс и позове уметнике карикатуре да се придруже антиратној мисији ове манифестације, каже председник Савета Салона Миодраг Стојиловић. Салон антиратне карикатуре током 40 и више година постојања гостовао је у 40 градова у 20 земаља и промовисао мир у свету. Зато сматрам, каже Стојиловић, да је Спомен парк ‘’Крагујевачки октобар’’ и Спомен музеј ‘’21. октобар’’ прави дом Салона, јер кроз овај уметнички израз и крагујевчке жртве добијају универзално значење и трајно поштовање.

Стојиловић је подсетио на тешке моменте који су били искушење за Салон, наводећи деведесете године, време санкција над СР Југославијом када је био најмањи број одазваних аутора са великим бројем радова. Други тежак моменат је 1999. година и бомбардовање од стране НАТО алијанске када је расписан конкурс без награда и тада је био највећи одзив карикатуриста из читавог света чиме су се придружили антиратном гласу.

Карикатуре слати на адресу: САЛОН АНТИРАТНЕ КАРИКАТУРЕ, Десанкин венац bb, 34000 Крагујевац, Србија или на електронску адресу salonkarikature.kg@gmail.com.