Програм „PRO - Локално управљање за људе и природу“ представио је данас у Крагујевцу планиране активности које ће у наредне четири године бити спроведене уз подршку Владе Швајцарске у вредности од девет милиона евра.

У складу са најбољим праксама из демократски развијених земаља програм PRO ће спровести активности и процесе који ће допринети унапређењу локалног управљања, социјалне укључености и заштите животне средине, а име и побољшању квалитета живота грађана и грађанки у 99 градова и општина из Шумадије, западне, источне и јужне Србије које могу да конкуришу за подршку програма, навео је виши службеник за добро управљање на програму PRO Драган Младеновић.

„Влада Швајцарске је ову интервенцију подржала са девет милиона евра, док ће партнерске УН агенције суфинансирати активности са милион евра, а за успех програма веома важна ће бити подршка националних партнера из Министарства државне управе и локалне самоуправе, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарства заштите животне средине”, истакао је Младеновић.

Конкретне активности ће, између осталог, укључивати тренинге за запослене у локалним самоуправама, обуке за доносиоце одлука на локалном нивоу, подршку унапређењу пружања јавних услуга, еУслуга и отворених података, као и побољшању услуга социјалне заштите, здравства и образовања и локалног управљања животном средином.

„Ове обуке су веома корисне, стиче се значајно знање о примени принципа доброг управљања, као и одлични контакти за даљу размену знања у циљу унапређења рада локалних самоуправа и других институција које пружају јавне услуге грађанима”, навео је Зоран Ђоровић, директор еКГ ИнфоДата.

Поред техничке подршке и активности изградње капацитета, програм PRO ће обезбедити и бесповратна средства за пројекте. Директни корисници подршке биће локалне самоуправе, центри за социјални рад и друге локалне институције, као и организације цивилног друштва и грађани и грађанке Србије, нарочито рањиве групе.

„Основне циљне рањиве групе су ромска популација, особе са инвалидитетом и лица која могу да остваре подршку у складу са Законом о социјалној заштити, док ће посебан фокус бити на деци до 15 година, лицима старијим од 65 година и младима до 30 година. Један од приоритета програма PRO ће бити да подржи међуопштинску сарадњу у области социјалне заштите”, навела је службеница за социјално укључивање на програму ПРО Наташа Ивановић.

У циљу унапређења локалног управљања животном средином локалне самоуправе ће добити подршку за израду јавних политика и процедура уз учешће грађана и грађанки, али и за спровођење пројеката и пилотирање активности из локалних планских докумената, док ће се посебан сет активности односити на оснаживање и учешће младих у зеленој агенди.

Регионалном представљању које је организовано за Шумадијски и Поморавски округ присуствовали су представници и представнице локалних самоуправа и центара за социјални рад из Крагујевца, Тополе, Лапова, Кнића, Аранђеловца, Ћуприје, Свилајнца, Рековца, Параћина и Деспотовца.

Програм „PRO - Локално управљање за људе и природу“ подржава Влада Швајцарске у сарадњи са Владом Србије, а спроводи Канцеларија уједињених нација за пројектне услуге (UNOPS) у партнерству са Дечијим фондом Уједињених нација (UNICEF), Популационим фондом Уједињених нација (UNFPA) и Програмом Уједињених нација за животну средину (UNEP).