У организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Тима УН за људска права у Србији, уз подршку Канцеларије високог комесара УН за људска права (ОХЦХР) у Крагујевцу је, представницима јединица локалних самоуправа и народним посланицима Шумадијског управног округа, предлагачима и доносиоцима докумената јавних политика представљен Инструмент за укључивање принципа ''Да нико не буде изостављен'' у законска и стратешка документа РС. Овај приступ усмерен је ка унапређењу и заштити људских права и ослања се на пет кључних принципа – партиципацију,одговорност, недискриминацију, оснаживање и законитост.

Влада РC посвећена је изградњи праведног друштва које претпоставља добре законе и политике усмерене на све сегменте сложене структуре друштва у коме живимо. Посебно треба гајити осећај према рањивим, невидљивим и осетљивим групама јер праведна држава треба да гради такве врсте мера и политика које ће створити друштво у којем нико неће бити изостављен, казао је министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Томислав Жигманов. Тога су свесни међународна заједница и УН који су донели платформу одрживог развоја са кључним принципом „Да нико не буде изостављен“, додао је он и истакао да је Србија прва држава у свету која га је ратификовала и тај инструмент представљамо у срединама ван Београда, како бисмо видели шта и на који начин локалне самоуправе могу да граде политике, предузимају мере за групе које имају додатне потребе а које у великим политикама буду изостављене, објаснио је министар Жигманов.

Крагујевац је пример одличне праксе који је у административној структури добро постављен, јер имају одељења за људска и мањинска права, ромска питања, родну равноправност и све оно што се појављује као актуелна потреба и омогућава да се предузму додатни механизми за побољшање њихове позиције у друштву. На овај начин принцип „Да нико не буде изостављен“ интегрално се поставља у политике које води град Крагујевац а уз подршку Министарства и Уједињених нација може да се и оснажи.

Скупштина града Крагујевца као и републички парламент доноси стратешка и планска документа попут планова генералне и детаљне регулације, али и стратешка документа која се односе на план развоја и унапређење положаја одређених рањивих и социјално угрожених група као и стратегије развоја Града, рекао је у уводном обраћању председник Скупштине града Крагујевца, Мирослав Петрашиновић.

У та планска документа свакако треба укључити све групе. Град Крагујевац организује јавне расправе, трудимо се да организујемо различите скупове, а од данашњег скупа који организује Министарство очекујемо да чујемо какве предлоге министар и његови сарадници имају и како можемо да остваримо то да сваки појединац одређене рањиве групе буде обухваћен стратешким или планским документом који треба да донесемо. Предлагачи одлука проблем одређене групе виде на један начин, али оно што је нама потребно јесте да чујемо сваког појединца који ће са аспекта своје социјалне, етничке, мањинске групе указати шта је то што је потребно да се побољша и унапреди, а локална санмоуправа као један од основних предлагача подведе под правне норме и прописе и на тајначин нађемо најбоље решење за сваку осетљиву групу, закључио је председник СГ, Петрашиновић.

Представљању Инструмента у Крагујевцу присуствовала је Франсоа Жакоб, стална координаторка Уједињених нација у Републици Србији.

Уједињене нације спроводе Агенду 2030 одрживог развоја  у оквиру које је развијен нови алат „Да нико не буде изостављен“ чија је суштина да се задовоље потребе свих, а нарочито укљученост осетљивих група којима је потребна асистенција и подршка, казала је Франсоа Жакоб, стална координаторка Уједињених нација у Републици Србији.

Она је подсетила да УН ове године обележавају 75 година од усвајања Декларације о људским правима око кога су се усагласили и политичари и интелектуалци 1948. године, а који је, као најважнији документ којим су дефинисана људска права преведен на 500 језика. Овај документ нам показује шта треба да чинимо како да се боримо за људска права, а посебно је актуелан данас у светлу свих догађаја. Ову годину, рекла је Жакоб, желимо да посветимо обиласцима и разговорима са свим политичарима, заједницама, студентима и свима укажемо на суштину Декларације - а то је важност постојања људских права. Желимо да активирамо све политичке актере и све друге чланове заједнице, развијамо свест о томе да су људска права увек актуелна, без обзира на годину када је Декларација усвојена, и за која се треба борити сваки дан јер је та борба трајна.

Након састанка у Градској управи, министар Жигманов и координаторка УН у Србији Жакоб са својим сарадницима, представницима академске заједнице на Правном факултету Универзитета у Крагујевцу представили су и дискутовали о Инструменту за укључивање принципа ''Да нико не буде изостављен'' који је Република Србија прва земља у Европи израдила у циљу побољшања квалитета законских и стратешких докумената у контексту људских права.