Докторка Валентина Опанчина из Крагујевца нашла се међу пет добитника овогодишње награде Европске школе радиологије, из области неурорадиологије. Тим поводом, Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту организовала је пријем за докторку Валентину у згради Градске управе.

Као што је Алберт Ајнштајн рекао „образовање има невероватну моћ, оно је оружје које се употребљава да би се променио свет, а докторка Валентина Опанчина мења свет у области неурорадиологије. Пожелела сам јој пуно успеха у даљем раду. Понос је нашег града јер на најбољи могући начин промовише капацитете у области науке и оправдава бројна признања на светском нивоу која наш град и наша Република Србија с поносом и захвалношћу носе управо захваљујући овако успешним младим научницима – казала је Гордана Дамњановић.

Највећи светски научни скуп радиолога, Европски конгрес радиологије одржана је од 1-5. марта 2023. године у Бечу. Докторка Валентина је на овом конгресу била и предавач по позиву, а осим тога, презентовала је и резултате три научна рада из области неурорадиологије на тему примарних тумора мозга, педијатријских тумора мозга и неурорадиолошких интервенција.

На Европском конгресу радиолога сам представила три научна рада из области неурорадиологије. Један од њих се бавио испитивањем вештачке интелигенције, односно радиомике код нискоградусних тумора мозга, односно нискоградусних глиома. Остали радови су се такође бавили туморима мозга, а један од њих терапијом код механичке тромбектомије.

Током израде ових радова сарађивала сам са Катедром за статистику Медицинског факултета у Крагујевцу и проф.др Небојшом Здравковићем, као и са колегама са Медицинског факултета из Београда, Милана и Напуља – казала је Валентина Опанчина.

Докторка Валентина Опанчина је асистент на Катедри за радиологију Факултета медицинских наука у Крагујевцу, специјалиста радиологије у Универзитетском клиничком центру Крагујевац, субспецијализант неурорадиологије у Клиничком центру Србије, доктор медицинских наука у области интервентне неурорадиологије и апсолвент права.

Сматра да је велика част и привилегија што је добила позив да конгресу присуствује као предавач и да се нађе раме уз раме са професорима којима се диви и чија је предавања до скоро пратила као специјализант.

Поносна је што представља Србију и Крагујевац јер то доприноси јачању нашег угледа у стручним круговима али и промоцији медицине и науке у Србији.