Регистрација пољопривредних произвођача на портал еАграр која је почела 20. марта је у току. То је обавезан корак који ће омогућити да сви подаци о домаћинству буду на једном месту, што пољопривреднике ослобађа папирологије, чекања на шалтерима, нема трошкова, сами управљају својом базом података, али ће моћи и брже и делотворније да се пријављују за субвенције.

Они који не могу или не умеју сами да обаве регистрацију могу да се обрате Пољопривредној саветодавној стручној служби у улици Цара Лазара или Центру за стрна жита и развој села у Церовцу где ће добити стручну подршку.

Регистрација је у току. Да би се тај посао што квалитетније и брже обавио, Град Крагујевац се укључио у читав тај процес. До сада је саветодавну и техничку помоћ при регистрацији пољопривредника обављала само Пољопривредна саветодавна стручна служба која се налази у улици Цара Лазара, али смо се ових дана укључили и ми, као град, на иницијативу градоначелника Николе Дашића и Министарства пољопривреде, тако што смо уступили своје ресурсе и укључили Центру за стрна жита и развој села у Церовцу. Помоћ при регистрацији пружамо не само пољопривредницима из крагујевачких села него и из околних села која припадају другим општинама – казао је Дамјан Срејић, члан Градског већа за равномерни развој села и града.

Да би се регистровао носилац газдинства, потребно је да поседује смарт телефон и личну карту са чипом како би регистрација била омогућена. Регистрација пољопривредних газдинстава је бесплатна и није обавезна. Ипак, нерегистрована пољопривредна газдинства имају значајна ограничења, односно неће моћи да конкуришу за подстицаје и субвенције.

Први јавни позив за подстицаје биће расписан већ почетком наредне недеље.

Лидија Вуловић, саветодавац у Пољопривредној саветодавној стручној служби каже да за регистрацију пољопривредника у Шумадији и Крагујевцу влада велико интересовање. Гужве су велике и дневно обаве око 300 регистрација.

Осим директних контаката са произвођачима, ми дајемо и логистичку подршку путем телефона онима који желе да се региструју, како и на који начин могу сами да изврше регистрацију. Сам процес регистрације се раликује у зависности од броја парцела. Пољопривредна газдинства која у саставу имају мањи број парцела ће брже обавити регистрацију. Колико ће једна регистрација трајати зависи и од тога да ли су имовинско-правни односи решени. Морам да нагласим да ниједан пољопривредник није отишао а да није добио савет из наше службе где и коме да се јави да би решио свој проблем – казала је Лидија Вуловић.