Градоначелник Крагујевца Никола Дашић и министар државне управе и локалне самоуправе Александар Мартиновић са сарадницима обишли су данас бившу зграду суда која је у фази реконструкције а пре тога, на састанку у Градској управи  разговарали су о проблемима са којима се град Крагујевац суочава.

Неке проблеме град може да реши сам а неке ћемо заједнички, уз подршку Владе и државе решавати, казао је министар Александар Мартиновић. Разговарали смо и о будућим пројектима али и о онима које град већ ради, од трга Војводе Радомира Путника и реконструкцији импозантне некадашње зграде суда која је тренутно у фази реновирања а у коју ће бити премештен већи део Градске управе. С обзиром на то да зграда датира из 1904. године и да је као споменик културе под заштитом државе, радови су прилично скупи али и град и република ће заједничким средствима у потпуности реконструисати и привести намени. Тиме ће органи градске управе бити смештени на две локације што ће у великој мери олакшати посао и запосленима али и грађанима и привреди, истакао је министар Мартиновић.

Само уређење фасаде кошта више од 80 милиона динара, поред радова у унутрашњости зграде, али покушаћемо да пронађемо што више средстава да помогнемо, јер Крагујевац као прва престоница Србије то заслужује. Министар Мартиновић је истакао да буџетска средства којим располаже МДУЛС нису велика али има обавезу да води рачуна о свим јединицама локалне самоуправе у Србији и зато су укључена сва остала министарства, Влада и читава држава јер је равномеран развој целе државе, један од наших приоритета и стратешких циљева, поручио је министар Мартиновић.

Он је подсетио да је протеклих година, Министарство у Крагујевцу финансирало добре и квалитетне пројекте, од реконструкције моста на Лепеници, реализован је пројекат адресног регистра а Крагујевац је ове године један од четири града награђен годишњом наградом у износу од два милиона динара. То значи да је Министарство препознало да градска управа добро ради и да градоначелник Дашић са својим тимом ради добре и одговорне пројекте. У Крагујевац се годинама није улагало и наслеђени су огромни проблеми из ранијих периода зато нам је потребно извесно време да те проблеме заједнички решимо али Крагујевац ипак иде напред. Надам се да ћемо заједничким напорима успети да реализујемо што већи број пројеката који су важни за грађане. Немогуће је решити све проблеме од‌једном и нереално је очекивати, али се ипак види напредак.

Без државе и помоћи с њене стране тешко је ићи напред, али ћемо наставити и убудуће да за одређене пројекте повлачимо средства како бисмо решавали питања Крагујевчана јер за то очекујемо помоћ Владе РС, председника државе Александра Вучића, казао је градоначелник Крагујевца Никола Дашић.

Министра Мартиновића смо упознали о неким проблемима специфичним за град Крагујевац али и о оним који су често и заједнички и врло слични проблемима са којима се срећу и друге локалне самоуправе у Србији. Овакви састанци су претходили реализацији многих пројеката као што су станови за припаднике снага безбедности, Државни дата центар, Палата правде а најважније је све сагледати и планирати средства. Реконструкција бивше зграде суда за шта смо од Министарства добили око 80 милиона динара за сређивање фасаде је само неко од питања о којима смо разговарали поред питања водоснабдевања на сеоском подручју за шта је неопходно близу 50 милиона евра и за које ћемо у неком тренутку наћи решење заједно са државом као што  решавамо проблем канализационе мреже у дужини од 360 километара, што је  више него икада до данас урађено а тренутно је отворено осам градилишта. То је само део проблема о којима смо разговарали, будући да се деценијама није улагало а све то треба уз отварање нових факултета, изградњу саобраћајница, других институција, довођења нових инвеститора и запошљавања људи у исто време надокнађивати све оно што једеценијама пропуштено.

Истичући значај бивше зграде суда за Крагујевац и Крагујевчане, градоначелник Дашић се захвалио министру Мартиновићу што министарство помаже да сачува споменик културе од пропадања, али у који се нико неће ући  док не буде решено питање Тржнице, истакао је Дашић. Он је подсетио да је вредност реконструкције фасаде око 80 милиона динара, поред унутрашњости и решавање питања електричних инсталација и сређивање зидова, степеништа, тоалета а то ћемо решавати пројекат по пројекат јер је реч о објекту са највећим степеном заштите а радовима треба приступити са великом одговорношћу. Градоначелник Дашић је истакао да су радови на тргу Војводе Радомира Путника месец дана испред рокова и завршавају се брже од утврђене динамике па уместо до краја године, могуће је да ће бити готови до краја октобра. Службе које надзиру извођење радова свакодневно их прати из дана у дан.