На седмој редовној седници чланови Градског штаба за ванредне ситуације, поред осталог разматрали су Оперативни план одбране од поплава на територији града Крагујевца за 2023. годину и Извештај о стању извршених припрема за одбрану од града.

Сви водотокови другог реда који су у надлежности града Крагујевца, још од великих поплава 2015. и 2016.године су у речним коритима, захваљујући томе што се сваке године сукцесивно кроз одговарајући програм обрађују и уређују, казао је Драгош Радовановић, начелник Одељења за ванредне ситуације и додао да је ове године за те намене издвојено осам милиона динара без ПДВ-а. Оперативни план одбране од поплава усаглашен је са републичким и наћи ће се пред одборницима на наредној седници Скупштине града.

Носилац свих активности у целокупном систему одбране од града је Републички хидрометеоролошки завод Србије, а локалне самоуправе пружају подршку кроз набавку нових ракета и давању финансијске надокнаде стрелцима. Ове године град Крагујевац ће набавити 80 ракета а за финансијску надокнаду стрелаца обезбедио је око четири милиона динара. У сезони 2023. која почиње 15. априла биће ангажовано 60 стрелаца, чија ће надокнада за разлику од претходне, ове године бити увећана за 30 посто, истиче Радовановић.

Сходно инструкцији о расподели ракета, радарски центар Бешњаја на располагању ће током сезоне имати до 1800 ракета - у просеку 16 ракета по лансирном месту. Са припремама се почело крајем фебруара, активирано је 30 станица. Сезона ће у просеку почети са десет ракета, а северозападни део Крагујевца ка Руднику имајући у виду свој положај на располагању ће имати већи број ракета.