Крагујевац је један од три града у којем Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије реализује пројекат Методологија зоне школа. Реч је о пројекту у оквиру којег ће стручњаци Агенције на основу анализе стања безбедности саобраћаја у зонама 20 школа израдити пројектну документацију по којој ће бити спроведена саобраћајна и вертикална сигнализација. У пројекат је укључено 10 основних школа из Крагујевца чијом анализом ризика саобраћаја ће за три школе бити поклоњена пројектно-техничка документација.

Пројектом Методологије, Агенција за безбедност саобраћаја жели да утврди и унифицира начин уређења зоне школа на територији Републике Србије а визија је нула страдале деце у саобраћајним незгодама и ово је управо једна од активности усмерених ка томе, казао је Бранко Стаматовић, в.д. директора АБС. Пројекат спроводимо у Крагујевцу, Сомбору и Новом Пазару где ћемо анализирати 20 школа и стање безбедности саобраћаја у зонама изабраних школа а након тога израдити пројектну документацију за њих десет по којој ће бити уређена зона.

У Крагујевцу данас анализирамо стање за десет основних школа сагледавајући ризичне деонице саобраћаја и ситуације у којима могу да се нађу деца као учесници у саобраћају. Након тога, стручни тим ће израдити пројектно-техничку докуменатцију за три школе и то ћемо поклонити граду по којој ће град направити пројекат и уредити зону основне школе, рекао је Стаматовић и додао да, према подацима, на територији Србије годишње у зони школa, 43 детета задобије повреде или настрада у саобраћајним незгодама а то говори да деца нису довољно заштићена.

Од 21 основне школе у Крагујевцу, десет је укључено у овај пројекат а изабране су по степену угрожености, односно основне школе поред којих је фреквентнији саобраћај.

Ово је веома осетљива тема за Крагујевац, обзиром на то да смо пре неколико месеци имали велику трагедију која је узнемирила све грађане, казао је председник Скупштине града Мирослав Петрашиновић. Намера нам је да планирамо и буџетским средствима обезбедимо пешачки прелаз у зони свих основних и средњих школа а то ћемо успети у сарадњи и уз подршку Агенције за безбедност саобраћаја. Агенција ће израдити пројектно-техничку документацију по којој ће надлежне службе урадити пројекат према којем ће ЈКП Шумадија постављати вертикалну и хоризонталну сигнализацију у зонама школа. Буџетом, Град Крагујевац је за 2023. годину обезбедио два милиона динара а у буџет за исте намене се слива и педесет одсто наплаћених саобраћајних прекршаја на територији града Крагујевца. Сва та средства ће бити уложена у саобраћајну инфраструктуру и превенцију саобраћајних прекршаја, истакао је председник Петрашиновић.

Он је подсетио да је Град Крагујевац са таквим активностима отпочео још пре три године у зонама школа на сеоском подручју, затим приграду и граду. Докле год се дешавају саобраћајне незгоде са повредама или смртним исходом, говори нам да нисмо довољно урадили да бисмо спречили и свели на нулту толеранцију, а то нам основни циљ и намера, поручио је он. У цео пројекат мора да буде укључено више актера од менаџмента школа, саобраћајне полиције и АБС-а као кровне институције која се суштински бави превенцијом и спречавањем прекршаја у саобраћају  пратећи све показатеље и шта је потребно учинити како би се смањио број незгода. То можемо постићи не само кроз инфраструктурне пројекте већ и кроз едукацију најмлађих али и свих учесника у саобраћају. Петрашиновић је подсетио на недавно реализовану кампању донирања жутих ротационих светала за пољопривреднике коју је Град Крагујевац спровео са АБС и Саобраћајном полицијом ПУ Крагујевац.

У складу са Законом о безбедности саобраћаја Град Крагујевац је ове године први пут донео програм рада Савета за координацију послова безбедности саобраћаја, који је добио сагласност од стране Агенције за саобраћај.

Захваљујући АБС за израду програма и за подршку у реализацији свих програмских активности, Зорица Ђоровић в.д. начелница Градске управе за комуналне послове, је истакла да су у току реализације бројних активности. Поред научно-истраживачких радова у области безбедности саобраћаја, обухваћени су едукација, саобраћајно образовање и васпитање, опремање свих актера безбедности саобраћаја, унапређење саобраћајне инфраструктуре. Највише пажње се поклања едукацији деце и старијих лица од 65 година. Један од програма је и Методологија у зонама школа која је данас презентована а чему је претходила Пажљивкова смотра. У наставку активности је кампања На матуру без аутомобила коју ћемо спроводити током маја месеца кроз едукацију и тренинг младих возача као и едукација младих родитеља о коришћењу и опремању возила седиштима за децу за безбедну вожњу.