Спремност за одбрану од града у наступајућој пролећној и летњој сезони била је једна од најзначајнијих тема на данашњој седници Окружног штаба за ванредне ситуације. Противградна сезона званично почиње 15. априла и траје до 15. октобра.

Све припреме су извршене, све противградне станице су у функцији, небо Шумадије се брани са 77 противградних станица које наводе два радарска центра, радарски центри на Бешњаји и Букуљи. Све станице су опремљене довољном количином противградних ракета. Обезбедили смо у просеку 10-12 ракета по свакој станици. Недостајуће ракете ће по потреби бити сукцесивно достављане. Град Крагујевац је из буџета издвојио 44 милиона динара ѕа куповину противградних ракета што није законска обавеза али град хоће да помогне својим суграђанима да заштите усеве, воће. Такође је симболично повећана надокнада стрелцима, тако да се надамо да ће ове године небо над Шумадијом бити брањено и одбрањено – казала је Биљана Илић Стошић, начелница Шумадијског управног округа.

На седници су разматрани извештаји о стању пандемије вируса „Ковид-19“ на подручју Шумадијског округа, о заштити од пожара у 2022. години, о извршеним припремама и спровођењу превентивних и оперативних мера заштите од поплава, клизишта, ерозија и одрона и стању водних објеката за одбрану од поплава на водама првог и другог реда и др.